fbpx
21 Luty, 2020
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

wynagrodzenia1.jpg

Ile zarobisz w pierwszej pracy

Chociaż rynek kosmetyczny jest dość specyficzny i często rządzi się swoimi prawami, to jednak stanowi znaczącą część naszej gospodarki i jest włączany do rozmaitych wyliczeń statystycznych. Zobaczmy więc jak w zeszłym roku kształtowały się zarobki absolwentów rozpoczynających swoją karierę zawodową.

Na najwyższe płace w 2009 roku mogły liczyć osoby rozpoczynające pracę w województwie mazowieckim. Debiutujący na rynku pracy otrzymywali tam miesięcznie 2 100 PLN brutto. Było to o 700 PLN więcej niż w przypadku pracowników z lubelskiego i świętokrzyskiego – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Wykres 1. Mediany wynagrodzeń całkowitych osób rozpoczynających pracę w różnych województwach
wynagrodzenia1.jpg
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2009 roku

Spośród osób rozpoczynających karierę zawodową w różnych branżach, najlepiej opłacani byli pracownicy IT. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 2 200 PLN, a co czwarty otrzymywał ponad 3 000 PLN brutto miesięcznie. Kolejna lokata, z zarobkami rzędu 2 000 PLN, przypadła zatrudnionym w energetyce i ciepłownictwie, telekomunikacji, bankowości i budownictwie. Na drugim biegunie pod względem wysokości płac znalazły się osoby pracujące w nauce i szkolnictwie (1 420 PLN) oraz w  handlu (1 480 PLN).

Wykres 2. Mediany wynagrodzeń całkowitych osób rozpoczynających pracę w wybranych branżach
wynagrodzenia2.jpg
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2009 roku

Nie bez znaczenia dla poziomu wynagrodzeń było pochodzenie kapitału firmy. I tak, zarobki zatrudnionych w przedsiębiorstwach zagranicznych wyniosły 2 100 PLN i były o 500 PLN wyższe niż w firmach polskich.

Wśród najlepiej opłacanych osób rozpoczynających karierę zawodową znaleźli się programiści. Połowa z nich zarabiała w pierwszej pracy od 1 800 PLN do 3 200 PLN. Młodsi księgowi oraz podinspektorzy urzędach otrzymywali 1 800 PLN (mediana). Wynagrodzenie co czwartego doradcy klienta przekraczało 2 150 PLN. Zdecydowanie najgorzej opłacani byli sprzedawcy oraz sekretarki. Mediana płac na tych stanowiskach wyniosła w 2009 roku odpowiednio 1 300 PLN i 1 350 PLN brutto.

Źródło: www.wynagrodzenia.pl

Czy ogólne statystyki mają odniesienie do rzeczywistych zarobków świeżo upieczonych pracowników branży kosmetycznej? Zachęcamy do komentowania artykułu!