fbpx
25 Maj, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Inhibitory ACE mogą walczyć z nowotrworami skóry

Naukowcy odkryli, że użycie inhibitorów konwartazy angiotensyny (ACE) lub blokerów angiotensyny (ARBs) wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju nowotworu kolczystokomórkowego

Inhibitory ACE bądź blokery ARBs są częstymi lekami stosowanymi w walce z nadciśnieniem. 

Wyniki badań in vitro sugerują, że te leki mogą zmiejszać opóźniać rozwój nowotworu i hamować angiogenezę. Ponadato badania epidemiologiczne wskazują że inhibitory ACE i ARBs zmniejszają ryzyko rozwoju czerniaka.

W celu sprawdzenia badań in vitro naukowcy pod kierownictwem Jennifer Christian z Medical Center i Brown Uniwersity wykonali doświadczenia na grupie starszych ludzi posiadających zwiększone ryzyko zapadnięcia na nowotwór podstawnokomórkowy.

W przeciągu 4 lat naukowcy zidentyfikowali 472 przypadki nowotworów podstawnokomórkowych, 309 kolczystokomórkowych oraz 200 przypadków śmierci.

W grupie przyjmującej inhibitor konwertazy angiotensyny ACE bądź ARBs liczba zgonów zmniejszyła się o 39% w przypadku nowotworów podstawnokomórkowych i o 33% w przypadku raków kolczystokomórkowych.

Naukowcy wywnioskowali, że użycie tych ACE bądź ARBs zmniejsza również ryzyko rozwoju czerniaka, ale dokładne mechanizmy ich działania nie zostały jeszcze poznane.