fbpx
25 Styczeń, 2020
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Innowacyjne rozwiązania w terapii przeciwtrądzikowej

Poprzez użycie w całkowicie nowy sposób nanotechnologii, charakteryzującej się kontrolowanym uwalnianiem substancji, naukowcy wykazali,  że tlenek azotu można skierować przeciw aż dwóm czynnikom wywołującym tak rozpowszechnione schorzenie skóry jakim jest trądzik.

Współpraca badaczy z kilku amerykańskich uniwersytetów, w tym George Washington University  w Waszyngtonie, Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku i University of California w Los Angeles doprowadziła do wykazania, że nanocząstki stopniowo uwalniające tlenek azotu zapobiegają stanowi zapalnemu  wywołanemu przez bakterie Propionibacterium acnes poprzez oczyszczanie organizmu jak również hamowanie mikrobiologicznej stymulacji  wrodzonej odpowiedzi immunologicznej. 

Na potrzeby projektu badacze wysnuli proste założenie:  „bakterie i w konsekwencji stan zapalny – zatem terapia skierowana zarówno na bodziec jak i kaskadę późniejszych reakcji była by idealna”.

Tlenek azotu jest związkiem o dużej aktywności biologicznej produkowanym w naszym organizmie oraz  spełniającym wiele ważnych funkcji m.in. reguluje napięcie naczyń krwionośnych, hamuje agregację płytek krwi i leukocytów, działa jako neurotransmiter, ma wpływ na wiele mechanizmów immunologicznych.

Sugeruje się, że tlenek azotu w normalnych warunkach staje się nieaktywny prawie tak szybko jak jest wytwarzany przez organizm.  Naukowcy testowali skuteczność tlenku azotu w leczeniu oraz szukali mechanizmu pozwalającego na regularne dostarczanie go w taki sposób by zwalczyć czynniki sprawcze trądziku.

 „W tej pracy zapewniamy skuteczny sposób by zabić bakterie, służące jako bodziec stymulujący trądzik, bez zastosowania antybiotyków i pokazujemy środki, dzięki którym tlenek azotu hamuje nowo powstające ścieżki reakcji powstawania wykwitów trądzikowych na skórze, zanim są one widoczne”  tłumaczy  Adam Friedman, profesor dermatologii i współautor badania.

Na podstawie ustaleń zespołu badawczego kombinacja tlenku azotu i mechanizmu powolnego uwalniania wydaje się być nową, lepszą opcją leczenia trądziku. Tlenek azotu jest silnym biologicznym przekaźnikiem o udokumentowanym szerokim spektrum właściwości przeciwbakteryjnych i immunomodulujących. W celu wykorzystania tych cech przeciw trądzikowi zastosowano złożoną nanotechnologię pozwalającą na kontrolowane, stopniowe w czasie wyzwalanie cząsteczek tlenku azotu do miejsc docelowych. Wiele dotychczasowych terapii skupia się tylko na jednej z dwóch części procesu powstawania zmian trądzikowych. Zaproponowane przez badaczy rozwiązanie nie tylko zabija bakterie, ale również ma możliwość hamowania kaskady pozostałych reakcji prowadzących do pojawienia się wykwitów na skórze.

 

Źródło: Journal of Investigative Dermatology