fbpx
24 Maj, 2020
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Innowacyjny opatrunek przyspieszy gojenie

Pomimo znacznych postępów w medycynie w zakresie leczenia rozległych oparzeń około 70% ludzi każdego roku z tego powodu umiera. W Tel Avivie wykonano innowacyjny opatrunek, który ma zmienić tę statystykę.

Prof. Meital Zilbermanz Wydziału Inżynierii Biomedycznejstworzył nowy opatrunek ze specjalnych włókien nasączonych antybiotykiem. Badania opublikowane w The Journal of Biomedical Materialsinformują, że dwa dni po nałożeniu opatrunku rozpoczyna się proces gojenia rany.

– Odkryliśmy pierwszy opatrunek, który dzięki antybiotykom hamuje rozwój niekorzystnej mikroflory, a także w kontrolowany sposób ulega biodegradacji – informuje prof. Ziberman – to zapewnia skuteczny program leczenia oparzeń i odleżyn.

Mimo, że sama koncepcja gojenia po zastosowaniu opatrunku wydaje się prosta, to sam proces technologiczny wytworzenia opatrunku jest sprawą dosyć skomplikowaną.
– Opatrunek musi utrzymywać odpowiednią wilgoć, rana nie może być zbyt sucha oraz zbyt wilgotna – dodaje prof. Ziberman.

W odróżnieniu od doustnych antybiotyków, aplikowane miejscowo w postaci opatrunku łatwo mogą unieszkodliwić patogeny zanim one wnikną wgłąb ciała i spowodują sepsę.

Prof. Ziberman prowadzi obecnie badania na modelu zwierzęcym. Jak dotąd innowacyjny opatrunek pozytywnie zakończył badania in-vitro.