fbpx
03 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Innowacyjny opatrunek w żelu

W naszej pracy coraz częściej mamy do czynienia z pacjentami, u których stwierdzono cukrzycę. Przykrymi objawami choroby są niestety trudno gojące się rany, których leczenie trwa latami. Nadzieją dla pacjentów jest opracowany niedawno przez badaczy z University College London żel o nazwie Nexagon.

Naukowcy pod kierownictwem dr Davida Beckera podają, że na leczenie Nexagonem wystarczą 4 tygodnie. Po miesiącu kuracji aż pięciokrotnie wzrasta szansa na całkowite wygojenie owrzodzeń nóg niż u pacjentów, u których stosowano inne metody.

Żel działa na zasadzie hamowania ekspresji białka, którego celem jest opóźnianie procesu gojenia. Bierze ono udział w reakcjach zapalnych i odpowiada za komunikację pomiędzy komórkami.

? Kiedy wyłączymy to białko, komórki tkanki łącznej, fibroblasty, mogą wreszcie się zbliżyć do rany i rozpocząć jej zasklepianie ? tłumaczy dr Becker.

Naukowcy wyizolowali fragmenty DNA odpowiadające za hamowanie ekspresji białka, z których utworzono specjalny żel. Ponadto substancja ta uszczelnia naczynia krwionośne w zranionym miejscu.

Obecnie trwają badania nad kolejną fazą badań przy udziale większej liczby pacjentów.

Redakcja
Serwis Kosmetologiczny