fbpx
19 Lipiec, 2019
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Inspiracje barwne wnętrz gabinetu

Kolory mają bardzo duże znaczenie w oddziaływaniu na psychikę człowieka. Odpowiedni ich wybór konieczny jest w urządzaniu takich miejsc jak gabinety kosmetyczne czy instytuty SPA. Tam barwy powinny nastrajać pozytywnie oraz działać odprężająco. Zbliżające się lato daje wiele inspiracji kolorystycznych, które możemy wykorzystać w urządzaniu lub odświeżaniu wnętrza naszego salonu kosmetycznego. Jasne, ciepłe barwy będą kojarzyły się ze słońcem, odpoczynkiem na piasku, na łonie natury.

Barwy cały czas znajdują się w naszym życiu, obecne są nam na każdym kroku. Każdemu dana barwa kojarzy się inaczej, budzi różne skojarzenia i wspomnienia. Kolory stanowią istotny element w sztuce, designie i grafice, jednak obecnie moc koloru wykorzystuje się również w projektowaniu wnętrz. Wnętrz nie tylko mieszkań prywatnych, ale i takich miejsc, jak sklepy, restauracje, hotele, a w szczególności gabinety kosmetyczne i SPA.

Ogólne zasady doboru kolorów

Ustalając gamę kolorystyczną wnętrza nie należy przesadzać z wyborem dużej ilości barw. Najlepiej wybrać dominantę (na przykład kolor ściany) i do niej dobrać kolor dopełniający (na przykład tapicerka mebli). Możemy to także uzupełnić kontrastowym akcentem intensywniejszej barwy (na przykład drobniejsze elementy dekoracyjne: ręczniki czy dywaniki). W roli dominującego koloru najlepiej sprawdzają się jasne kolory, jak: rozbielony róż czy żółty. Od wielu lat modne są różnego rodzaju pastele. Nowością są rozbielone błękity i zielenie. Nasycone kolory najlepiej oddzielać fragmentami jaśniejszej, neutralnej barwy. Barwy powinny ze sobą współgrać, dlatego ważne jest ich odpowiednie połączenie. Pamiętajmy, że kolor i wrażenie, jakie on wywiera we wnętrzu zależne jest od światła ( otrzymany efekt kolorystyczny zmieniają okna lub ich brak, a także sztuczne światło, którego źródłem są lampy).

Urządzając gabinet kosmetyczny warto wziąć pod uwagę znaczenie kolorów i ich wpływ na psychikę człowieka. Warto zapoznać się z tymi zagadnieniami, aby stworzyć wyjątkowe i chętnie odwiedzane miejsce, w którym klientki będą mogły wypocząć i zapomnieć o codziennych problemach.  Pamiętajmy, że kolory jasne, stonowane, które nie są za bardzo intensywne dają uczucie spokoju. Efekt ten nasila się zwłaszcza gdy zastosujemy kolory z jednej gamy barwnej. Z kolei kolory kontrastowe, takie jak zielony i czerwony, czy niebieski i pomarańczowy dają efekt dynamiczny. Takie połączenie jest niewskazane, gdyż może budzić niepokój. A takich odczuć chcemy uniknąć w naszym salonie kosmetycznym.

Kolory można ogólnie podzielić na ciepłe i zimne. Podział ten jest w zgodzie z  podświadomym odbiorem barw. Do kolorów ciepłych zaliczane są te, które rzeczywiście kojarzą się z ciepłem. Są to głównie: czerwony, pomarańczowy czy żółty. Do kolorów zimnych zaliczamy: niebieski, zielony, szary, fioletowy.

Działanie kolorów

Bardzo popularna jest w dzisiejszych czasach koloroterapia. Znano ją już w starożytnym Egipcie oraz w medycynie chińskiej. Według koloroterapii każdy kolor działa w jakiś konkretny sposób na nasze zmysły. Barwy mogą pobudzać, uspokajać, motywować lub wyciszać. Stres i nerwy można leczyć w naturalny sposób, dlatego psychologowie zamiast tabletek uspakajających coraz częściej zachęcają do stosowania terapii kolorami. Urządzając gabinet kosmetyczny warto dokładniej zapoznać się z działaniem kolorów, aby uniknąć tych, które budzą niewskazane odczucia.

  • Ogólnie wiadomo, że czerwień to kolor podwyższający ciśnienie krwi, przyspieszający akcję serca i oddychania. Kolor czerwony może wzbudzać silne emocje: agresję, pożądanie, niepokój, ponieważ jest mocnym kolorem. W gabinecie najlepiej go unikać. Jeżeli już się na niego zdecydujemy to w ograniczonej ilości, w formie dodatku.
  • W opozycji do barwy czerwonej znajduje się błękit, który stymuluje akcję mózgu, jednak obniża aktywność ciała. Kolor niebieski, zwłaszcza jego jaśniejsze odcienie, daje również efekt odprężenia. Działa niczym czyste niebo lub przejrzysta, spokojna woda w morzu. Widoki te kojarzą się z latem, wakacjami i dlatego sprzyjają relaksowi, pozwalają łatwiej i szybciej się odprężyć.
  • Kolor zielony również działa na nas uspokajająco, także kojarzy się nam z naturą. Elementy zielone w gabinecie kosmetycznym najlepiej wprowadzić za pośrednictwem roślinności, która bezpośrednio odnosi się do żywej natury.
  • Kolor biały działa odprężająco, stosuje się go powszechnie we wnętrzach. Ponadto kojarzy się on nam z czystością, co może być dużym plusem w gabinetach kosmetycznych, które powinny być czyste i higieniczne.
  • Dobrym rozwiązaniem do gabinetu kosmetycznego może być kolor żółty. W zależności od stopnia jego nasycenia kojarzy się ze słoneczną wiosną lub upalnym latem. Im intensywniejszy i cieplejszy odcień żółci, tym większe ma on działanie rozweselające, przynoszące radość, wprawiające w pogodny nastrój.
  • Kolor pomarańczowy jest mieszanką czerwieni i żółci, dlatego łączy w sobie cechy oddziaływania obu tych barw. Posiada stymulujące umysłowo działanie koloru żółtego oraz aktywizujące czerwonego. Podobnie jak żółty, pomarańczowy sprzyja niezależności myśli, pozwala na wyzwolenie potencjału twórczego, uwolnienie od negatywnych myśli. Kolor ten ma także działanie antydepresyjne (ma silniejsze oddziaływanie rozweselające od żółtego ze względu na większą intensywność barwy i nasycenie jej czerwienią). Pomarańczowy, tak samo jak czerwień, może postawić na nogi, zwłaszcza gdy czujemy zmęczenie oraz senność.

Écru i wanilia

W gabinecie kosmetycznym dobrze prezentują się i działają jasne kolory, związane z naturą. Mogą to być barwy złamane jak beż, kolor piasku, szarość, a także brąz. Jeśli chcemy urządzić wnętrze w eleganckim stylu, możemy zastosować kolory, które kojarzą się z luksusem, jak złoto lub srebro. Jednak najlepiej prezentują się w detalach, a nie jako barwy dominujące. Dla uzyskania odpowiedniego efektu liczy się jednak nie tylko kolor, ale również zastosowane materiały (drewno, szkło, metal również mają swoje charakterystyczne kolory).

Salony kosmetyczne coraz częściej decydują się na głębokie i zdecydowane barwy. Jednak w wielu wnętrzach ciągle doskonale spisuje się klasyka, jaką reprezentuje kolor écru.  Połączenie tej klasycznej elegancji z harmonijnym klimatem jest bardzo charakterystyczne dla gabinetów kosmetycznych oraz salonów SPA.

Kolor écru jest niezwykle bezpieczny – przypadnie do gustu większości klientek, nie jest nachalny oraz nie męczy. Ponadto nie znudzi się zbyt szybko. Stosując ten kolor jako dominujący w naszym gabinecie wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z oryginalnego wystroju. Kolor écru wcale nie musi być nudny!

Wystarczy odrobina inwencji, odpowiedni pomysł, by zaaranżować wyjątkowe wnętrze. Należy pamiętać jednak, aby całość była przemyślana, elegancka i bez zbędnych elementów dekoracyjnych. Klientka nie może mieć wątpliwości, że znalazła się w profesjonalnym gabinecie, w którym  może skorzystać zarówno z zabiegów odprężających jak i najnowocześniejszych usług kosmetycznych.

Kontrastem dla jasnych kolorów będą na przykład ciemne meble. Przy czym elementy te mogą być proste w formie lub bardziej awangardowe. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – klasyczny czy zaskakujący. Możemy także postawić na pobudzanie wszystkich zmysłów klientek. Neutralne wnętrze jest idealnym tłem dla takich czynników jak zapach czy muzyka.
Bardzo modnym ostatnio połączeniem kolorystycznym we wnętrzach wszelkiego typu jest wanilia z czekoladą. Wnętrza, w których duet ten wysuwa się na pierwszy plan są nie tylko stonowane i nierozpraszające,  ale także eleganckie.

Przykładowo, do wnętrza z jasnym, kremowym tłem możemy wprowadzić brązowe meble, kafelki czy inne elementy dekoracyjne. Ważne jest, żeby kolory te były dobrane w ładnym odcieniu. Wtedy będą kojarzyć się z pysznym deserem. Kulinarne inspiracje kolorystyczne we wnętrzu nie kończą się na wanilii i czekoladzie. Modne są także barwy: kawa z mlekiem czy cappuccino.

Nieśmiertelne pastele

Klasyczny wystrój gabinetu kosmetycznego to łagodne kolory, subtelna elegancja, luksus bez natłoku zbędnych elementów ozdobnych. Odpowiednio dobrane, kojące kolory w pomieszczeniach, gdzie odbywają się zabiegi kosmetyczne pracują na wyjątkową estetykę, atmosferę odpoczynku i wyciszenia. Efekt ten uzyskamy decydując się wyłącznie na kolory pastelowe. Ożywczym elementem całości może być tylko roślinność. Jasne, oszczędne wnętrze na przykład z kremowym, umieszczonym na środku fotelem i drewnianym regałem pod ścianą. Atmosfera tak urządzonego pomieszczenia jest bardzo harmonijna i dodatkowo przepełniona spokojem. Możliwe to jest dzięki dobremu dopasowaniu kolorów i poszczególnych elementów do siebie. Skutkiem jest wyłącznie dobry nastrój klientek.

Obecnie w urządzaniu wnętrz panuje moda na pastelowe kolory – jasne, niezbyt nasycone barwy. Przeważają odcienie żółci, beży, brzoskwinie, pomarańcze, wrzosy ale także zielenie i błękity. Pastelowy efekt uzyskuje się łącząc te barwy z bielą. Należy pamiętać także o jednej właściwości jasnych kolorów. Idealnie optycznie powiększają przestrzeń – to ich najważniejsza cecha i równocześnie niewątpliwa zaleta. Dlatego doskonale będą się prezentować w małych gabinetach kosmetycznych.

Urządzając wnętrze gabinetu kosmetycznego pamiętajmy, że oprócz kolorów ścian jest wiele elementów, których kolorystyka ma wpływ na odbiór danego wnętrza. Ściany przecież bardzo często są tylko tłem. Elementami, których kolory mają zasadniczy wpływ na odbiór całości pomieszczenia są: meble i ich obicia tapicerskie, podłoga – jej faktura i materiał z jakiego jest wykonana, zasłony i elementy dekoracyjne okna (w tym także rolety i żaluzje), rośliny (im więcej roślin, tym więcej koloru zielonego pojawia się w naszym wnętrzu).

W połączeniu z pastelowymi, jasnymi kolorami ścian wszystkie te wyżej wymienione elementy mogą być również jasne, odrobinę ciemniejsze lub też całkowicie kontrastowe. Tylko od naszej wyobraźni zależy jaki efekt uzyskamy w naszym gabinecie. A naszą inspiracja niech będzie zbliżające się lato.

 

Małgorzata Zimniak
Serwis Kosmetologiczny