fbpx
27 Styczeń, 2020
Warszawa
2 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Inteligentne naklejki mogą uratować życie pacjentów, sportowców i obniżyć koszty medyczne

Operacja serca może być traumatyczna dla pacjentów. Konieczność ciągłego monitorowania stanu bez pomocy lekarza, gdy wrócisz do domu może być jeszcze bardziej przerażające. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie to zrobić za pomocą zwykłej naklejki aplikowanej na ciało.

Naukowcy z Uniwersytetu Purdue mają zaawansowane rozwiązanie dla tej naklejki, dzięki któremu są kilka kroków bliżej rzeczywistości. Badania zostały niedawno opublikowane w ACS Advanced Materials and Interfaces.

“Po raz pierwszy stworzyliśmy urządzenie elektroniczne, które ktoś może łatwo i szybko zaaplikować na skórę i jest wykonane z papieru, aby obniżyć koszt medycyny spersonalizowanej,” powiedział Ramses Martinez, profesor uniwersytetu Purdue, który prowadził zespół badawczy.

“Inteligentne naklejki” są wykonane z celulozy, która jest zarówno biokompatybilna, jak i oddychająca. Mogą być używane do monitorowania aktywności fizycznej i ostrzegania użytkownika o możliwych zagrożeniach zdrowotnych w danym momencie. Naklejki mogą zostać użyte jako zaimplantowany czujnik do monitorowania snu pacjentów ponieważ są one w 100% bezpieczne i nie powodują żadnych niepożądanych działań. Sportowcy również mogą używać tej technologii do monitorowania ich zdrowia w czasie wykonywania aktywności fizycznych.

Naklejki te są tworzone na podobieństwo serpentyny, aby urządzenie było cienkie i rozciągliwe jak skóra, co czyni je niezauważalne dla użytkownika.

“Niski koszt tych urządzeń i ich kompatybilność z wielkoskalowymi technikami produkcyjnymi umożliwi szybkie przyjęcie tych nowych czujników w różnych aplikacjach medycznych wymagających jednorazowego użytku diagnostycznego,” powiedział Martinez.

Technologia została opatentowana przez Purdue Office of Technology Commercialization, które nadal poszukuje partnerów do testowania i komercjalizacji ich technologii.