fbpx
11 Sierpień, 2020
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Intensywne ćwiczenia mogą odmładzać organizm

Grupa polskich i amerykańskich naukowców przeprowadziła badania pokazujące, że intensywne ćwiczenia sprzyjają powielaniu się komórek macierzystych, odpowiadających za odnawianie się narządów. Prowadzi to w konsekwencji do odmłodzenia całego organizmu.

W dniach 8-11 grudnia na dorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego w Atlancie (Georgia, USA), zaprezentowano wyniki powyższych badań.

„O tym, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na długość życia pośrednio było wiadomo od dawna. Ludzie ćwiczący na pewno są zdrowsi. I na pewno istnieje zależność między regularnymi ćwiczeniami a długością życia i jego jakością.  My pierwsi wykazaliśmy jednak, że ćwiczenia fizyczne stymulują powielanie się najmniej dojrzałych komórek macierzystych, które odpowiadają za odnawianie się tkanek i narządów w dorosłym organizmie”– powiedział główny autor badań prof. Mariusz Z. Ratajczak, który kieruje Instytutem Komórki Macierzystej w Centrum Rakowym na Uniwersytecie Louisville w USA oraz Katedrą Fizjologii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Naukowcy mówią o komórkach obecnych w szpiku kostnym i nazywanych w skrócie VSELs. Są to bardzo małe komórki przypominające komórki embrionalne. Izolowane są jednak z dorosłych organizmów i nie mają nic wspólnego z komórkami izolowanymi z zarodków.

Długość życia człowieka zależy od wielu czynników – genetycznych i środowiskowych, do których zalicza się min. ograniczenie kaloryczności diety i aktywność fizyczną. „Pojawia się też coraz więcej dowodów na to, że nasza długość życia zależy od liczby i dobrego stanu komórek macierzystych – wyjaśnił badacz. 

Z wcześniejszych badań prof. Ratajczaka przeprowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych wynika, że te z większą ilością komórek VSELs w różnych narządach mogą żyć nawet o 30% dłużej, niż ich rówieśnicy.

Komórki te odgrywają tak ważną rolę, gdyż organizm człowieka cały czas się odnawia. Komórki macierzyste nieustannie pracują. Jednakże z wiekiem liczba komórek VSELs spada- tłumaczy badacz.

Zespół prof. Ratajczaka badania przeprowadził na myszach, które biegały dziennie na kołowrotku ok. 1km. Jedna grupa gryzoni biegała tylko jeden dzień, druga- codziennie przez dwa tygodnie, a trzecia – przez sześć miesięcy.

Analizy eksperymentu wykazały, że te zwierzęta, które wykonywały intensywne ćwiczenia najdłużej miały więcej tkanki mięśniowej i mniej białej tkanki tłuszczowej niż myszy ćwiczące krócej.

Ponadto odkryto, że u myszy biegających na kołowrotku dłużej, dochodziło do powielenia się liczby komórek VSELs w szpiku kostnym oraz zwiększenia ich liczebności we krwi obwodowej. Profesor Ratajczak potwierdził również na podstawie aktywności genów, że wspomniane komórki dłużej zachowały swe wszechstronne możliwości rozwojowe.

Naukowiec jest zdania, że te obserwacje można przenieść na ludzi. Jednak nie jest łatwo przeprowadzić takich badań na człowieku, gdyż nikt tak chętnie nie odda szpiku.

Równocześnie badacze sprawdzają, czy można wpływać na liczebność i jakość komórek VSEL poprzez ograniczenie kaloryczności diety oraz interwencję farmakologiczną. „Zidentyfikowaliśmy geny, których funkcję będziemy chcieli modyfikować farmakologicznie, by poprawić działanie komórek VSEL” – powiedział naukowiec.

Wygląda na to, że aktywność fizyczna jest kluczem nie tylko do zdrowia, dobrego samopoczucia i wyglądu, ale także do odmładzania, a co za tym idzie, dłuższego życia.

Źródło: PAP