fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

IV kongres podologiczny

Ponad 600 osób uczestniczyło w IV Kongresie Podologicznym dotyczącym profi laktyki i profesjonalnej pielęgnacji kończyn dolnych, który odbył się w Warszawie 23 listopada 2008 r. Imprezę zorganizowało Centrum Kosmetyki i Promocji Zdrowia – ESTETYKA.

Podologia coraz silniej wkracza na nasz grunt. Jest dziedziną niezmiernie potrzebną, związaną nieodłącznie i wieloaspektowo z medycyną, wymagającą dużej wiedzy i umiejętności. Kto może zostać podologiem? Czy będzie to pedicurzystka, kosmetyczka, a może pielęgniarka? Jakiego typu model szkolenia będzie obowiązywał w naszym kraju? Czy skorzystamy z wzorca niemieckiego (szkoły dwuletnie), francuskiego (szkoły trzyletnie) a może amerykańskiego (wyższe studia medyczne)?

Jedno jest pewne w Polsce, prędzej czy później, powstanie zawód podologa, bo tylko u nas, w Szwecji, Portugalii i Grecji ta profesja nie istnieje. Zwiastunem zmian w naszym kraju jest powstanie nowej organizacji Polskiego Stowarzyszenia Podologicznego, którego założenia i plany przedstawiła na wstępie kongresu Maria Klamczyńska członkini zarządu.

Stopy są mapą organizmu twierdzą Chińczycy. Refleksoterapia od lat zdobywa coraz większą popularność, tłumaczone są znakoznakomite podręczniki na ten temat (np. Inge Daugans), organizowane szkolenia, a wiele salonów wprowadza do swej oferty refleksoterapię. Dziedzina ta wymaga jednak gruntownej wiedzy i przygotowania, znajomości anatomii, precyzji i doświadczenia. Może też pomóc w stresie, jak przekonywała w swoim wykładzie dr Aleksandra Drozd-Rzoska.

Podologia obejmuje wiele poważnych problemów kończyn dolnych, takich jak niedokrwienie, obrzęki, żylaki, stopa cukrzycowa. Omawiał je i przedstawiał dr n. med. Piotr Niedziela specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii.

O deformacji płytek paznokci oraz roli układu chłonnego w kosmetologii i podologii mówił dr Maciej Koselak. Uczestnicy kongresu mogli obserwować również praktyczny pokaz prawidłowego, 30-minutowego zabiegu podologicznego w wykonaniu Izabelli Piotrowskiej i Magdaleny Hafezi-Chojeckiej.

Standardem dla kobiet w dzisiejszych czasach są gładkie, nieowłosione nogi. Co więcej, również mężczyźni korzystają coraz częściej z zabiegów depilacji, pozbawiając włosów swoje ciała. Czy nam się to podoba, czy nie tendencja jest zauważalna na całym świecie. Dla salonów kosmetycznych to powód do zadowolenia, gdyż zwiększa się grupa klientów i rozszerza wachlarz usług. Ważne jest, by bez względu na płeć klientów zapewnić im zadowolenie i bezpieczeństwo. Jedną z najstarszych, bardzo efektywnych i bezpiecznych metod jest depilacja pastą cukrową. Tę naturalną metodę stosują od wieków kobiety Wschodu. Natura obdarzyła je mocnymi włosami, dlatego metoda ta jest z pewnością skuteczna. Omówiła ją Marta Jarosz.

Swoistym podsumowaniem IV Kongresu Podologicznego było wystąpienie Jolanty Dudy, podologa- praktyka z Niemiec. Sugestywna prezentacja zawierająca przykłady istotnych problemów kończyn dolnych (z niekiedy drastycznymi zdjęciami) uzmysłowiła wagę tematu i konieczność regulacji prawnych w naszym kraju.

IV Kongres Podologiczny z pewnością można zaliczyć do bardzo udanych, a jednocześnie ważnych wydarzeń, kształtujących przyszły rynek i wychodzący naprzeciw istotnym problemom społecznym.

Miłe zakończenie Kongresu stanowiło losowanie nagród wśród uczestników.

Rozlosowane zostały również 3 pobyty w SPA

źródło: Centrum Kosmetyki i Promocji Zdrowia – ESTETYKA