fbpx
30 Czerwiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak chronić skórę przed rozciągnięciem?

Jędrna i elastyczna skóra to kwintesencja urody. Niestety raz z wiekiem traci ona sprężystość. Podpowiadamy metody jak spowolnić ten proces, by jak najdłużej móc cieszyć się młodzieńczą skórą.

Skóra zaczyna tracić naturalną strukturę między 30 – tym, a 40 – tym rokiem życia. Za jędrność skóry i jej młodość odpowiedzialny jest kolagen (rodzaj białka, którego najwięcej jest w organizmie).
Ważne! Kolagen jest substancją łączącą między innymi komórki skóry i charakteryzuje się pewnymi cechami, które pozwalają jej zachować dobry wygląd.
Niestety wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie ulega spowolnieniu, co skutkuje nie tylko pojawieniem się zmarszczek, ale także utratą jędrności skóry, która zaczyna nieestetycznie opadać.
Kolagen składa się z różnych aminokwasów (zwłaszcza proliny oraz glicyny) oraz ich pochodnych. Ponadto istnieją składniki, które są niezbędne do powstawania kolagenu, a które należy dostarczać organizmowi poprzez odpowiednie jedzenie.
Ważne! Z produkcją kolagenu nieodłącznie związane jest odżywianie.

DIETA

Witamina C oraz żelazo biorą udział w budowie kolagenu. Dlatego istotne jest, aby w codziennym jadłospisie znalazły się produkty zawierające te elementy. W utrzymaniu odpowiedniej jędrności skóry pomoże także dostarczanie organizmowi witaminy A – ma ona właściwości spowalniające procesy starzenia się, dotlenia skórę, a także wzmacnia włókna kolagenu i elastyny.
Ważne! Dieta powinna być dostosowana do wieku, płci, trybu życia, jak i innych indywidualnych uwarunkowań.
Dietę można wspomagać suplementami, jak kolagen morski. Ten suplement diety zawiera w swoim składzie enzymatyczny hydrolizat kolagenu ze skór ryb morskich.
W utrzymaniu pozytywnego stanu elastyczności skóry bardzo istotne znaczenie ma także prawidłowe nawodnienie (należy pić około 2 l. wody dziennie).

MEDYCYNA ESTETYCZNA

W zachowaniu jędrnej skóry z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej. Kolagen produkują fibroblasty (najliczniejsze komórki tkanki łącznej właściwej). Wraz z wiekiem spowalniają swoją działalność. Chcąc poprawić ich pracę warto poddać się zabiegowi ostrzykiwania skóry osoczem bogatopłytkowym, stanowiącym paliwo dla komórek skóry. Osocze bogatopłytkowe, które uzyskiwane jest z krwi pacjenta posiada składniki wywołujące naturalne reakcje fizjologiczne, wpływające na prawidłową regenerację skóry. Zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym sztucznie pobudza komórki do lepszej pracy oraz szybszej produkcji kolagenu.
Innymi skutecznymi zabiegami są: frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, HIFU, ablacyjny laser frakcyjny. Wszystkie zabiegi charakteryzuje pobudzanie produkcji kolagenu poprzez spowodowanie mocnego uraz na skórze. Działanie wymienionych zabiegów opiera się na silnym podgrzaniu skóry i w efekcie wytworzeniu kontrolowanego oparzenia, które spowoduje, że fibroblasty zaczną produkować nowy kolagen.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Niebagatelny wpływ na wiotkość skóry ma ruch. Ćwiczenia pomagają utrzymać dobrą kondycję skóry. Dzięki aktywności fizycznej pobudzane jest krążenie, krew dostarcza do tkanek większą ilość składników odżywczych oraz tlenu, w efekcie pobudzając je do pracy. Wśród owych tkanek znajdują się także fibroblasty produkujące białko, które jest odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej jędrności skóry.

JAK JESZCZE CHRONIĆ SKÓRĘ

  • Stan skóry i jej jędrność jest także uwarunkowana higieną trybu życia.
    Należy unikać stresu (kortyzol – hormon stresu pobudza rozkład kolagenu).
  • Istotny jest odpoczynek i zdrowy sen (podczas snu skóra regeneruje się oraz odbudowuje swoje właściwości elastyczne).
  • Ochrona skóry przed słońcem (nawet niewielka codzienna dawka promieniowania może przyczynić się do utraty przez skórę właściwości elastycznych).
  • Stosowanie kremów oraz balsamów z kolagenem.

SC Beauty Magazine