fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak działa botoks?

Zabieg usuwania zmarszczek mimicznych przy użyciu toksyny botulinowej typu A
, zwanej botoksem, jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej na świecie.

Toksyna botulinowa produkowana jest przez bakterie beztlenowe Bacillus botulinus, które występują m.in. w zepsutych wędlinach. Potoczna nazwa toksyny, to jad kiełbasiany – niebezpieczna i bardzo silna trucizna (stosowany w medycynie, jako lek i aplikowany w odpowiednich ilościach, ma właściwości dobroczynne).

Ważne! Bezpieczeństwo i skuteczność preparatu, jakim jest botoks, została potwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

W medycynie estetycznej botoks ma zastosowanie w kuracjach przeciwzmarszczkowych, a konkretnie w korekcji zmarszczek mimicznych. Za pomocą preparatu likwiduje się m.in

  • kurze łapki
  • zmarszczki brody
  • bruzdy czołowe
  • zmarszczki między brwiami
  • zmarszczki dolnej powieki oka
  • podnosi opadające kąciki ust

 

Ważne! Skuteczność botoksu jest bardzo wysoka – redukcja zmarszczek może wynieść nawet 80%. Należy jednak pamiętać, że efekty nie dla wszystkich mogą być jednakowe.

Zmarszczki mimiczne powstają na skutek nadmiernej aktywności mięśni w określonych częściach twarzy. Mięsień kurczy się, gdy otrzyma odpowiedni sygnał z włókna nerwowego. Po zaaplikowaniu do niego botoksu, nerw przestaje wysyłać impulsy. Rezultatem jest spowodowanie braku aktywności mięśnia. Działanie toksyny polega na czasowej blokadzie przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Zahamowany zostaje proces uwalniania acetylocholiny (substancja chemiczna uwalniana z zakończeń nerwowych, odpowiedzialna za przekazywanie do mięśni informacji o skurczu). Zablokowanie produkcji owej substancji powoduje paraliż mięśni, czego efektem jest wygładzenie zmarszczek, a rysy twarzy ulegają złagodzeniu.

SC Beauty Magazine