fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak działają enzymy

Popularyzatorską rozgrzewkę przed ogólnopolskimi festiwalami nauki stanowiły warsztaty biotechnologiczne zorganizowane 3-5 kwietnia przez SGGW w Warszawie. Konkursy i pokazy cieszyły się powodzeniem wśród młodych gości imprezy. Młodzi popularyzatorzy pokazywali, jak działają enzymy. Własnoręcznie można było wyprodukować mydło.

Jeden z pokazów zorganizowanych przez Szkołę Festiwalu Nauki dotyczył enzymu o nazwie lipaza. Nie było to odzwierciedlenie produkcji przemysłowej, ale podczas pokazu rzeczywiście powstało mydło.

„Używamy tu oleju kuchennego, czyli tłuszczu roślinnego. Do niego dodajemy lipazy, czyli enzymu, który rozkłada olej na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe. Reakcję możemy prześledzić dodając do probówki wskaźnik – fenyloftaleinę. Zabarwia się ona w roztworze zasadowym, dlatego dodajemy zasady, żeby roztwór się zabarwił. Pod wpływem lipazy w probówce powstają wolne kwasy tłuszczowe, a zasada reaguje z nimi produkując mydło” – wyjaśniał kolejne kroki Maciej Kotliński z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Festiwalu Nauki.

Widzowie mogli zaobserwować, jak zasada znika, bowiem fenyloftaleina odbarwiała się, co oznaczało, że roztwór stał się z powrotem obojętny. W ten sposób zobrazowano działanie enzymu. Jednocześnie uzmysłowiono dzieciom na czym polega produkcja mydła, wytłumaczono też czym jest mydło i tłuszcz.

Warsztatom i pokazom na SGGW towarzyszył cykl wykładów skierowanych do dorosłych słuchaczy, prezentujących dorobek i perspektywy badań nad DNA.

źródło: PAP