fbpx
12 Grudzień, 2019
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak opóźnić mechanizm skracania telomerów?

Odwrócenie procesu starzenia się komórek jest możliwe przy zmianie trybu życia na ekstremalnie zdrowy. 

Taką opinię przedstawili na łamach tygodnika medycznego The Lancet naukowcy. Badacze nie twierdzą, że takie postępowanie stanie się sposobem na nieśmiertelność, ale zachęcają do prób.

Co powinniśmy rozumieć pod pojęciem „ekstremalnie zdrowy tryb życia”? Regularne uprawianie sportu jako podstawę, uzupełnioną niezbędną ścisłą wegetariańską dietą oraz regularną medytacją. Skąd taki przepis? Z obserwacji eksperymentalnej grupy 35 mężczyzn cierpiących na raka prostaty. Dziesięciu z badanych, którzy zdecydowali się postępować według powyższych wskazówek przekonało się, że wydłużyły się u nich struktury komórkowe zwane telomerami.

To właśnie proces skracania się telomerów wywołuje starzenie się komórek – wyjaśniał autor badań dr Dean Ornish w rozmowie z amerykańskim radiem NPR. Dodał, że proces skracania jest przyspieszany na przykład przez brak ćwiczeń fizycznych, palenie czy stres. Natomiast u badanych, którzy ćwiczyli, medytowali i stosowali zdrową dietę, komórki odmłodniały – stwierdził dr Ornish. 

Inni badacze przestrzegają przed zbyt entuzjastycznym przyjęciem wyników i podkreślają, że przecież coraz krótsze telomery nie są jedyną przyczyną starzenia. 

Źródło: rynekzdrowia.pl