fbpx
10 Grudzień, 2019
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak przyciągnąć klienta do gabinetu?

Jak stworzyć dobrą stronę internetową?Oczywiście najlepiej powierzyć takie zadanie profesjonalistom, jest to jednak niestety dosyć kosztowna usługa. Warto w nią zainwestować, jeśli jesteśmy właścicielami dużego gabinetu i mamy na to środki. W przypadku, gdy dopiero zaczynamy, zdobywamy zaufanie klientów i mamy na głowie ważniejsze wydatki, można spróbować stworzyć pierwszą własną stronę samemu. Nie jest to prosta rzecz, ale bardzo pomocna w budowaniu swojego miejsca na rynku.

Najprawdopodobniej nie zrobimy tego tak dobrze jak osoby zawodowo zajmujące się projektowaniem stron internetowych, ale przecież chodzi nam o to, aby zaznajomić potencjalnych klientów z zakresem naszych usług, naszymi kompetencjami, lokalizacją gabinetu i pokazać kilka zdjęć, które na pewno zastąpią wrażenie braku profesjonalizmu informatycznego ? profesjonalizmem kosmetologicznym.

Jak się do tego zabrać?

Jeśli podstawowa obsługa komputera nie wywołuje w nas przerażenia i jesteśmy w miarę otwarci na nową wiedzę można spróbować swoich sił. Jest wiele programów, w których możemy sami projektować strony internetowe. Większość z nich jest ciężka do opanowania dla przeciętnego śmiertelnika, ale są też takie, które do złudzenia przypominają stosowane przez nas na co dzień edytory tekstu, a wręcz z nimi współpracują np. Microsoft FrontPage czy Open Orfice.

Omawianie wszystkich szczegółów technicznych w tym artykule nie ma oczywiście najmniejszego sensu, ponieważ najlepiej poradzimy sobie, samemu szukając narzędzi, które będą nam potrzebne do wykonania danej czynności, ale w sieci istnieje mnóstwo poradników i instrukcji, które pomagają krok po kroku tworzyć proste strony internetowe. Sama jestem najlepszym przykładem, że jest to do opanowania dla człowieka nie mającego o sprawie zielonego pojęcia.

Jeśli ktoś nadal nie czuje się na siłach spróbować samemu stworzyć stronę internetową lub po prostu nie ma na to czasu, poniższe wskazówki na pewno będą przydatne w poinformowaniu osoby, której to zlecimy, czego tak naprawdę od niej oczekujemy.

Co powinno znaleźć się na naszej stronie internetowej?

Jest kilka obowiązkowych działów, bez których żadna strona internetowa nie powinna istnieć. Są to podstawowe informacje dające odpowiedzi na pytania najczęściej nurtujące naszych odwiedzających ? potencjalnych klientów.

Opis naszego gabinetu

Strona główna to pierwsze miejsce, które oglądają nasi goście. Jej zawartość musi zachęcić do pozostania na stronie, zainteresować i zaintrygować czytelnika. Najlepiej umieścić tam ogólny opis naszego gabinetu: od kiedy działa, jakie zabiegi wykonujemy, co wyróżnia naszą ofertę. Musi to być krótki, zwięzły i rzeczowy opis ? zbyt duża ilość tekstu zniechęci do czytania.

Kilka słów o nas i o naszych pracownikach

Klienci lubią wiedzieć, że osoby, które się nimi zajmują to profesjonaliści. W dziale ?pracownicy? możemy opisać nasze wykształcenie, przebyte kursy, zdobyte umiejętności. Można dodać zdjęcia, żeby klient, który przyjdzie do naszego gabinetu poczuł, że zna osoby, które będą się nim zajmować. Jest to również dobre miejsce na wstawienie zdjęć dyplomów, certyfikatów, wyróżnień, nagród.

Oferta

W tym dziale opisujemy zabiegi, jakie wykonujemy, ich działanie, wskazania, przeciwwskazania. Zajmie nam to trochę czasu, ale na pewno zaprocentuje. Klienci będą mieć do nas większe zaufanie a przy okazji może przekonamy ich do zabiegów, których nie znają lub nie planowali. To bardzo dobre miejsce do zareklamowania mniej popularnych usług. Można w tym miejscu dodać zdjęcia sprzętu lub osób, na których przeprowadzamy dany zabieg (oczywiście wcześniej musimy poprosić o zgodę fotografowanych osób). Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o potędze działania zdjęć ?przed? i ?po?.

Cennik

Jest to dość kontrowersyjna sprawa. Z jednej strony nie podawanie cennika jest cechą charakteryzującą bardziej prestiżowe zabiegi lub usługi, z drugiej jednak, może to zniechęcić klientów, którzy wstydzą się zapytać o cenę i jednocześnie boją, że będzie ona zbyt wysoka. Brak cennika może spowodować, ze osoba po raz pierwszy wybierająca się do gabinetu ? wybierze naszą konkurencję.

Lokalizacja

W tym dziale powinniśmy umieścić adres gabinetu, telefon kontaktowy, adres mailowy i najlepiej mapkę dojazdu. Warto na niej zaznaczyć charakterystyczne punkty, które ułatwią dotarcie osobom spoza naszego rejonu. Pamiętajmy, że gdy podajemy adres mailowy (co obecnie jest raczej niezbędne) musimy go regularnie sprawdzać i odpisywać na wiadomości. Może w tym pomóc skonfigurowanie programu pocztowego, który sam ściąga wiadomości i informuje o ich nadejściu. Nie odpisywanie na wiadomości świadczy o naszym lekceważącym stosunku do klienta.

Galeria

Oryginalne zdjęcia prezentujące ciekawy wystrój gabinetu mogą być decydującym elementem przyciągającym do nas nowe osoby. Zachęcające, nowoczesne wnętrze jest tym, co może nas wyróżnić wśród tysięcy innych gabinetów.

Powyżej wymieniłam informacje, które obowiązkowo powinny znaleźć się na każdej stronie internetowej. Dodatkowo możemy zamieszczać wiadomości o okresowych promocjach, rabatach i wszystkim, co wydaje nam się ważne z punktu widzenia osób odwiedzających naszą stronę.

Licznik

Dobrze mieć na swojej stronie narzędzie nazywane licznikiem. Może być ono widoczne dla wszystkich odwiedzających lub tylko dla nas. Informuje ono o tym ile osób odwiedza naszą stronę internetową. Jest to dla nas cenna informacja ? pozwala kontrolować, czy łatwo trafić na nasza stronę i czy jest ona atrakcyjna dla odwiedzających.

Dokładniejszych danych dostarczają internetowe statystyki odwiedzin ? zazwyczaj darmowe programy, w których możemy znaleźć informacje o liczbie osób odwiedzających poszczególne podstrony, czasie, jaki odwiedzający spędzają na naszej stronie i miastach, z których pochodzą nasi goście.

Domena

Nikt z nas nie chciałby mieszkać na ulicy Brzydkiej, Smutnej itp. Nie róbmy podobnej krzywdy naszej stronie internetowej. Adres strony jest niemal jak nasze nazwisko ? będzie widoczny na reklamach, wizytówkach, jako pierwszy będzie się wyświetlał osobom, które natrafią na nas przez wyszukiwarki internetowe.

Za niedużą kwotę (kilkanaście-kilkadziesiąt zł rocznie) możemy kupić domenę, która zostanie częścią adresu naszej strony internetowej. W przypadku Naszego Serwisu jest to: scbeaut2.ssd-linuxpl.com. Oczywiście adres internetowy, tak jak adres rzeczywisty jest unikalny i nie wszystkie adresy są obecnie wolne. Musimy znaleźć taki adres, który będzie nawiązywał do prowadzonej przez działalności, jej rodzaju i nazwy, a przy tym będzie w miarę krótki i łatwy do zapamiętania. Następnie na specjalnych stronach sprawdzamy czy dana domena jest wolna. Ceny domen zależą od ich popularności i rodzaju rozszerzenia: .com, .pl, .com.pl, .eu itd.

Tworząc własną stronę internetową należy pamiętać, że w naszej profesji niezbędne jest poczucie estetyki i dobrego gustu. Nadmiar kolorów, świecących, migających i jaskrawych elementów, może sprawić, że potencjalni klienci od nas uciekną obawiając się, że zrobimy im to samo, co zrobiliśmy naszej stronie internetowej. Dobrze jest, kiedy strona utrzymana jest w podobnym klimacie jak wystrój gabinetu ? dzięki temu wzbudzamy zaufanie i zapadamy w pamięci, czyli osiągamy dokładnie to, co powinno charakteryzować całą naszą pracę.

Posiadanie przez nas dobrze zaprojektowanej strony internetowej świadczy o naszym otwarciu, profesjonalnym podejściu do klienta i na pewno przyciągnie do gabinetu wiele nowych osób.