fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak radzić sobie z chorobami skóry podczas ciąży?

Leczenie przewlekłych chorób zapalnych skóry w czasie trwania ciąży musi zostać odpowiednio przygotowane. Jest to bardzo ważne, ponieważ leczenie może mieć wpływ na płód.

Jenny Murase – dermatolog z Palo Alto Foundation Medical Group, omówiła czynniki ryzyka i wskazówki dla dermatologów dotyczące chorób skóry u kobiet w ciąży.

Oto kilka wskazówek, które zasugerowała:

Leki przeciwhistaminowe

Mimo, że leki przeciwhistaminowe są w dużej mierze uważane za bezpieczne do stosowania w czasie ciąży dla pacjentów z przewlekłą chorobą zapalenia skóry, należy unikać stosowania ich w ciągu ostatniego miesiąca. W tym okresie mogą one powodować niekorzystne skutki:

  • Efekt podobny do oksytocyny, który skłania do skurczy macicy,
  • Objawy występujące po odstawieniu, w tym drgawki, drażliwość, słabe karmienie i biegunka.

Immunosupresja (hamowanie procesu wytwarzania przeciwciał i komórek odpornościowych)

Jeśli pacjentka otrzymuje terapię immunosupresyjną, powinna podjąć dodatkowe środki ostrożności w celu uniknięcia ciąży.

Na przykład, pacjenci otrzymujący mykofenolan mofetylu powinni stosować co najmniej dwie formy antykoncepcji, w tym metodę mechaniczną, przez co najmniej 4 tygodnie przed leczeniem i przez 6 tygodni po leczeniu.

Sterydy

Jeśli to możliwe, stosowanie sterydów powinno być ściśle ograniczone w czasie ciąży. Zarówno betametazon, jak i deksametazon mogą łatwo przekroczyć barierę łożyskową, narażając nienarodzone dziecko na ryzyko.
Omówiono również cyklosporynę i jej bezpieczeństwo jako doustne leczenie ogólnoustrojowe. Dane badawcze wskazują, że nie wykazuje ryzyka wad rozwojowych, neurorozwojowych, immunologicznych lub wad nefrogenicznych.

Murase powiedziała, że ma nadzieję, że dermatolodzy zapamiętają te trzy ogólne wiadomości:

  • Sterydy i leki przeciwhistaminowe są w dużej mierze bezpieczne w ciąży
  • biolodzy stworzyli bezpieczną bazę dotyczącego karmienia piersią i ciąży oraz leków anty-TNF
  • IgG, immunoglobulina G, jest doskonałym wyborem przeciwciał w leczeniu od umiarkowanego do ciężkiego przypadku pęcherzycy.

SC Beauty Magazine