fbpx
25 Styczeń, 2020
Warszawa
2 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak skuteczny jest kwas traneksamowy w leczeniu ostudy?

Ostuda, zwana inaczej melasmą jest chorobą, która dotyka głównie kobiet po 30. roku życia. Objawia się nieregularnymi plamami, które są symetrycznie umiejscowione na twarzy. Jej patogeny są wciąż niejasne. Natomiast badania pokazują, że używanie kwasu traneksamowego w leczeniu melasmy może poprawić wygląd skóry u wielu pacjentów.

Poprzednie badania wykazały, że kwas traneksamowy spowalnia syntezę melaniny, hamując plazminogen/plazminy. W ten sposób blokuje interakcje między melanocytami i keratynocytami. W związku z tym, stosując doustnie lub miejscowo kwas traneksamowy można zmniejszyć ostudę związaną z pigmentacją skóry i odwrócić wszelkie zmiany skórne, w tym zmniejszyć zaczerwienienia i liczby naczynek.

W przeprowadzonej analizie, naukowcy odkryli, że doustne stosowanie kwasu traneksamowego dwa razy na dobę widocznie zmniejsza melasmę.
Niestety nie likwiduje jej na stałe, ponieważ po 7 miesiącach zauważono, że u niektórych pacjentów melasma wróciła, natomiast była znacznie mniej widoczna.

Naukowcy prowadzący te badania, uważają, że pacjenci chorzy na melasmę powinni stosować kwas traneksamowy w trakcie leczenia i mają nadzieję, że niedługo będzie on stale używany.

SC Beauty Magazine