fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
03 Kwiecień, 2020
Warszawa
6 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak suszyć dłonie: ręcznikiem czy suszarką?

Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się co jest bardziej korzystne: suszarka czy wycieranie dłoni? Wyniki badań okazały się zdumiewające.

Weźmy pod uwagę dwa aspekty: czystość mikrobiologiczna i wpływ na stan skóry. 

Zacznijmy od suszarki…

Może się wydawać, że suszenie powietrzem jest czyste i szybkie. Najnowsze wyniki badań wskazują na coś zupełnie innego.

Badania naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach dowodzą, że elektryczne suszarki do rąk mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii. Dlaczego? Otóż jedynie jedna na dwadzieścia osób myje swoje dłonie wystarczająco długo, żeby zabić wszystkie bakterie. Jedna trzecia w ogóle nie używa mydła.

Biorąc pod uwagę aspekt pielęgnacyjny, suszenie dłoni przyspiesza parowanie wody ze skóry, a co za tym idzie wzmaga jej suchość i podrażnienie.

To jak suszyć dłonie?

Fińscy badacze zdecydowali się na porównanie najlepszych metod suszenia rąk – to ostatni moment, w którym można pozbyć się toaletowych bakterii. W ramach prowadzonych badań porównali cztery sposoby na osuszanie rąk w toaletach publicznych: ręczniki bawełniane, jednorazowe ręczniki papierowe, elektryczne suszarki i tzw. suszarki strumieniowe.

Celem badania było porównanie higieny tych rozwiązań. Z tego względu badacze przyjrzeli się temu, w jakim stopniu każde z nich redukuje liczbę mikrobów na dłoniach po ich osuszeniu. Przeanalizowali także samą powierzchnię suszarek i podajników oraz otaczające ich powietrze.

Jakie wyniki?

Wśród tych, którzy korzystali z ręczników umożliwiających mechaniczne wytarcie rąk spadek liczby bakterii był najwyższe, znacznie przekraczał normy europejskie. W przypadku suszarek strumieniowych redukcja była już mniejsza niż wynoszą normy (choć nieznacznie). Wynik suszarek elektrycznych był dwukrotnie gorszy w porównaniu ze standardowymi wymaganiami.

Dodatkowo, w przypadku urządzeń wydmuchujących powietrze okazało się, że poziom zanieczyszczeń jest szczególnie wysoki w obszarze jednego metra wokół suszarki. Wśród drobnoustrojów były m.in. bakterie E-coli. W przypadku ręczników papierowych i bawełnianych takie zanieczyszczenie właściwie nie występowało.

Reasumując: najbardziej bezpieczne i wskazane dla dłoni są suszarki z podajnikiem bawełny, ewentualnie papieru.