fbpx
10 Sierpień, 2020
Warszawa
30 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak szybko możemy się zestarzeć?

Procesy starzenia są zazwyczaj badane dopiero u ludzi w podeszłym wieku, jednak różne oznaki starzenia się można wykryć już u dwudziestoparolatków , jak przekonują naukowcy z Uniwersytetu  Duke na podstawie wyników badań opublikowanych ostatnio w  Proceedings of the National Academy of Sciences.

Naukowcy zebrali dane na temat nerek, wątroby, funkcji płuc, stanu uzębienia, naczyń krwionośnych oczu oraz dotyczące metabolizmu i funkcjonowania układu odpornościowego badanych  w wieku 26, 32 i 38 lat. Zmierzony został także poziom cholesterolu, kondycja fizyczna i długość telomerów, będących końcowymi fragmentami chromosomów, które jak wiadomo wraz z wiekiem ulegają skróceniu. W badaniu uczestniczyły łącznie 954 osoby, urodzone w Nowej Zelandii w 1972 lub 1973 roku.

Wykorzystując łącznie 18 pomiarów biologicznych naukowcy ustalili „wiek biologiczny” dla każdego z uczestników w wieku 38 – u niektórych wynosił poniżej 30, u innych prawie 60 lat.

Gdy naukowcy przyjrzeli się bliżej tym, którzy zestarzeli się znacznie szybciej, odkryli  oznaki pogorszenia widoczne w wieku 26 lat, czyli w czasie gdy podjęto pierwsze pomiary. Większość z nich, zgodnie z oczekiwaniami, znajdowała się w grupie gdzie na jeden rok biologiczny przypada jeden rok chronologiczny lub nawet mniej. Inni starzeli się z szybkością 3 lat biologicznych na 1 rok chronologiczny.

Osoby przedwcześnie starzejące się  ” wypadły gorzej na testach, typowo dla osób powyżej 60 lat, włączając badania równowagi, koordynacji i rozwiązywania problemów „, mówią badacze. Zdjęcia badanych pokazano również grupie studentów Uniwersytetu Duke, którzy konsekwentnie oceniali je jako starsze osoby.

Autorzy eksperymentu twierdzą, że ich odkrycia utorują drogę dla przyszłych badań, dzięki czemu mogą stać się one łatwiejsze i tańsze w realizacji, tak aby ludzie mogli dowiedzieć się, jak szybko starzeją się w wieku 20 lat, kiedy mogą być w stanie coś z tym zrobić i być może zapobiec chorobom związanym z wiekiem. Poprzednie badania wykazały, że za starzenie się geny odpowiadają tylko w około 20 procentach, pozostawiając resztę dla czynników zewnętrznych i stylu życia.

To daje nam nadzieję, że medycyna może być w stanie spowolnić proces starzenia i dać ludziom więcej zdrowych i aktywnych lat „, powiedział główny autor publikacji Terrie Moffitt, profesor psychologii i neurologii na Uniwersytecie w Duke.

Źródło: AFP