fbpx
05 Sierpień, 2020
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak uchronić się przed rakiem skóry?

Zgodnie z badaniami Uniwersytetu w Sydney opublikowanymi w New England Journal of Medicine, rok leczenia nikotynamidem, formą witaminy B3 znacznie obniża ryzyko wystąpienia powszechnego, nieczerniakowego raka skóry u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka. 

W badaniu uczestniczyło 386 osób, u których w przeszłości wykryto raka skóry, przez co znajdowali się oni w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia dodatkowych form raka skóry. W trakcie badania zażywali oni tabletki zawierające nikotynamid dwa razy na dobę przez 12 miesięcy. Odnotowano  zmniejszenie o 23% częstości występowania nowych nieczerniakowych raków skóry w porównaniu z grupą kontrolną placebo oraz zredukowaną ilość przedrakowych plam posłonecznych o około 15%.

Nikotynamid jest bezpieczny, niedrogi i dostępny bez recepty w większości krajów. Odkrycia te mają potencjał, aby obniżyć obciążenie zdrowotne i koszty ekonomiczne związane z rakiem skóry – najbardziej rozpowszechnioną formą raka w populacji osób o jasnej karnacji na całym świecie.

Jest to pierwszy wyraźny dowód, że możemy zmniejszyć raka skóry za pomocą prostej witaminy, w połączeniu z rozsądną ochroną przeciwsłoneczną” mówi główna autorka badania Dr Diona Damian, profesor dermatologii na Uniwersytecie w Sydney i szpitalu Royal Prince Alfred Hospital. „Mamy nadzieję, że wyniki mogą być natychmiast przetłumaczone dla praktyki klinicznej. Jednak ludzie z wysokim ryzykiem zachorowania na raka skóry muszą nadal praktykować bezpieczne zachowanie względem słońca, używać filtrów przeciwsłonecznych i odbywać regularne wizyty u lekarza„, podkreśliła.

Główną przyczyną nieczerniakowego raka skóry jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Mimo intensywnych kampanii ochrony przeciwsłonecznej, częstość jego występowania na całym świecie stale rośnie. Najczęstszymi typami raka skóry innego niż czerniak są rak podstawnokomórkowy (BCC) i płaskonabłonkowy (SCC). SCC może dawać przerzuty lub rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. BCC rzadko się rozprzestrzenia, ale może spowodować ogromne problemy estetyczne, gdyż często lokalizuje się na twarzy. Badany nikotynamid miał porównywalną skuteczność w zapobieganiu zarówno BCC, jak i SCC.

Szczegóły badania

Analiza obejmowała 386 pacjentów (średnia wieku 66 lat), którzy mieli co najmniej dwa nieczerniakowe nowotwory skóry w ciągu ostatnich pięciu lat, w związku z czym umieszczono ich w grupie wysokiego ryzyka.  Zostali losowo przydzieleni grupy zażywającej codziennie nikotynamid lub placebo przez 12 miesięcy. Badana populacja odzwierciedlała pacjentów zazwyczaj obserwowanych w klinikach leczenia raków skóry.

Częstość występowania raków skóry innych niż czerniak była o 23% niższa w porównaniu z grupą placebo. Średnia liczba obecności rogowacenia słonecznego (zmiany przedrakowe) była konsekwentnie niższa w grupie z nikotynamidem w trakcie leczenia, począwszy od 11% redukcji w czasie trzech miesięcy, do aż 20% w okresie dziewięciu miesięcy.

Eksperyment ten nie został jednak zaprojektowany po to, aby sprawdzić czy nikotynamid przyniesie korzyści dla ogólnej populacji osób, które nigdy nie miały raka skóry lub czy jest skuteczny w zmniejszaniu czerniaka. I choć naukowcy mają nadzieję na zbadanie tych pytań w przyszłości, na razie nie ma dowodów na to, że nikotynamid powinien być stosowany w takich przypadkach.

Badanie to opiera się na dziesięciu latach dowodów z badań przedklinicznych i wczesnych badań klinicznych, co sugeruje, że nikotynamid zwiększa możliwości naprawy DNA w komórkach skóry uszkodzonych przez działanie promieni słonecznych.

Ponadto badany związek był bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów i nie zaobserwowano różnicy w postaci działań niepożądanych, czy wynikach ciśnienia krwi. Nikotynamid stanowi inną formę witaminy B3 do kwasu nikotynowego lub niacyny. Kwas nikotynowy często powoduje bóle głowy, uderzenia gorąca i niskie ciśnienie krwi, ale te efekty uboczne nie są widoczne przy nikotynamidzie.

Źródło: University of Sydney