fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak usunąć blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe są trwałymi zmianami tworzącymi się w wyniku utraty tkanki. To defekt na urodzie, który przysparza osobom nim dotkniętym wiele dyskomfortu. Zwłaszcza u kobiet ma on zdecydowany wpływ na jakość życia.

Trądzik jest chorobą o podłożu hormonalnym – problem tkwi w nadmiernym produkowaniu łoju i zbyt dużym wydzielaniu sebum (łój skórny), a także keratynizacji (rogowacenie). Czynniki te powodują sprzyjające warunki dla bakterii, aby spowodowały stan zapalny. Rezultatem jest pojawienie się zmian trądzikowych.

Ważne! Trądzik pospolity, dotyczy niemal 80% populacji w przedziale wiekowym 11 – 30 lat. Przypadłość może również dotknąć osób w wieku dojrzałym.

Zmiany trądzikowe występują w tych miejscach na skórze, gdzie znajduje się największe skupisko gruczołów łojowych m.in.

  • twarz
  • szyja
  • owłosiona skóra głowy
  • plecy

Do tej pory najbardziej powszechną formą leczenia zmian potrądzikowych były głębokie peelingi, jak abrazja mechaniczna (peeling złuszczający polegający na niszczeniu zmian chorobowych, jak i kosmetycznych w miejscu samego naskórka, w naskórku i skórze właściwej). Obecnie coraz popularniejsza staje się terapia laserem – zastosowanie dobroczynnych promieni lasera, które wskutek doprowadzenia energii o podwyższonym natężeniu zdolne są dotrzeć do prawie każdej komórki. Laser wykorzystuje efekt wzajemnego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią. Rezultat, to zjawiska prowadzące do wzmocnienia i wytwarzania promieniowania. Metody laseroterapii zależne są od rodzaju blizn:

Fotoodmładzanie systemem IPL –  stosuje się w leczeniu płytkich blizn potrądzikowych. System IPL działa wybiórczo na daną tkankę wysyłając światło impulsowe, w związku z tym nie dochodzi do uszkodzenia tkanek sąsiednich.

Laser biostymulujący – wiązka światła docierająca do komórki, pobudza ją do zwiększenia przemiany materii i przyśpieszenia regeneracji nowej tkanki. Pobudzając fibroblasty, które są najliczniejszymi komórkami tkanki łącznej właściwej, przyśpiesza formowanie się włókien kolagenu. Zwiększa także mikrokrążenie, dzięki czemu skrócony zostaje czas gojenia ran i wchłaniania się obrzęków.

Dermabrazja laserowa z użyciem lasera CO2 – nazywana jest liftingiem laserowym. Ten rodzaj zabiegu najlepsze efekty daje w likwidowaniu blizn potrądzikowych usytuowanych na twarzy. Działanie lasera polega na emitowaniu światła podczerwonego, które podgrzewa tkanki, następnie je przecina lub powoduje ich odparowanie.

Frakcjonowanie fototermolizy z wykorzystaniem lasera fraxel – metoda ta należy do najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych obecnie sposobów usuwania blizn potrądzikowych. Do tego typu zabiegu kwalifikują się wszystkie blizny zanikowe (wklęsłe), drobne wypukłe, bibułkowate cieńkie, przymieszkowe (przypominające prozaki).

SC Beauty Magazine