fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
22 Październik, 2019
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak wrócić do pracy w salonie po przerwie?

Zdarza się tak, że z powodów osobistych lub zawodowych jesteśmy zmuszeni do podjęcia decyzji o chwilowej rezygnacji z wykonywania naszej profesji. W nieco innej, aczkolwiek mimo wszystko podobnej sytuacji znajdują się osoby, które nie miały nawet okazji sprawdzenia swoich sił w zawodzie i do decyzji o przełożeniu kariery zawodowej byli zmuszeni od razu po ukończeniu studiów. 

W sytuacji gdy branża kosmetyczna to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin w ogóle, niedoszli kosmetolodzy lub też ci, którzy zrezygnowali z pracy w zawodzie mając już nawet te kilkuletnie doświadczenie, mają naprawdę twardy orzech do zgryzienia. W czasie naszej nieobecności na rynku branża robi spory krok naprzód, a my nie nadążając na bieżąco ze wszystkimi wprowadzanymi innowacjami, stajemy przed faktem dokonanym i mamy zdecydowanie utrudnione zadanie. Jak powrócić do formy? W jaki sposób przyswoić wiedzę, która nas przez czas naszej nieobecności ominęła? I czy w ogóle możliwy jest powrót do branży, nawet po kilku latach? 

Powrót do zawodu nie jest łatwy. Tak naprawdę musimy zmierzyć się nie tylko z ogromem wiedzy, którego w tym czasie samoistnie nie byliśmy w stanie przyswoić, ale przede wszystkim musimy zmierzyć się z samym sobą i ze swoimi siłami. To, czy chcemy wrócić do pracy to jedno, a czy temu podołamy to już całkiem inna sprawa.

Warto pamiętać o tym, że wracając po dłuższej przerwie, jesteśmy tymi, które jednak dysponują mniejszą wiedzą od koleżanek. Dlatego wracając musimy uzbroić się w dużą dozę cierpliwości, a przede wszystkim pokory. Co się z tym wiąże, musimy liczyć się z tym, że wracając po długiej przerwie, nasz pracodawca niekoniecznie będzie chciał nas przyjąć z powrotem na to samo stanowisko, z którego odchodziliśmy. A może nawet uznać, że przed przystąpieniem do właściwej pracy, przyda nam się jakaś minimalna praktyka. Tym bardziej zaboli nas, kiedy zobaczymy koleżankę po fachu, która z nami zaczynała, a teraz zajmuje znaczące stanowisko i jej zdanie liczy się w salonie szczególnie. 

Praktyka jednak po długiej nieobecności jest niezastąpiona. Nie sposób zacząć wykonywać pewne czynności nie znając w ogóle metody i sposobu postępowania. Bardzo dobrym pomysłem więc zarówno dla tych, którzy nie mieli okazji pracować w zawodzie, jak i tych, którzy już swoje przepracowali, będzie rozpoczęcie właśnie od nawet bezpłatnej praktyki, która sprawi, że znacznie szybciej poczujemy się na właściwym miejscu i sprawniej przyswoimy niezbędną wiedzę.

Poza praktyką całkiem skutecznym rozwiązaniem jest fachowa literatura. Warto zajrzeć do książek, ale zwłaszcza do czasopism zajmujących się tematyką urodową. Fachowe czasopisma są na bieżąco ze wszystkimi nowościami jakie zaistnieją na rynku kosmetycznym. Dzięki takiej lekturze może nie wzbogacimy praktycznie swojego warsztatu, ale z pewnością dowiemy się tego, co w branży piszczy i zobaczymy, jakie „wynalazki” nas ominęły.

Podobnym, a za to tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest poszperanie w Internecie. Tutaj pomocą służą nam fora internetowe, dzięki którym nawiążemy kontakt z innymi fascynatkami kosmetyki oraz uzyskamy szybkie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Poza tym dzięki sieci mamy dostęp do różnego rodzaju portali internetowych zajmujących się kosmetologią, które w szybki i łatwo dostępny sposób zaserwują nam ciekawą i niezbędną do nauki wiedzę. 

Powroty nie są łatwe. A powroty do branży kosmetycznej szczególnie. Jeśli jednak coś naprawdę kochamy i pragniemy to robić w przyszłości to nie ma wyjścia – trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty. I pamiętać, że nie tylko my mieliśmy pod górkę. Nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził, a przecież i praktyka czyni mistrza.