fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
7 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak zaoszczędzić na mediach w gabinecie?

Wydatki związane z pracą w gabinecie niestety nie kończą się na wynajmie i kosmetykach. Dla większości właścicieli spory nakłady finansowe stanowią opłaty za media: elektryczność, telefon, wodę, ogrzewanie, sieć internetową itp. Przyjrzyjmy się jak możemy zredukować je zredukować.

Zacznijmy od prądu

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dekoracja i oświetlenie to bardzo ważne elementy wystroju gabinetu. Subtelne lampy w rogu poczekalni lub podświetlane elementy recepcji dodają wiele uroku. Pomimo sporej oszczędności przy korzystaniu z jarzeniówek nie wyobrażam sobie tego drażniącego i „surowego” oświetlenia w gabinecie. Dobrymi zamiennikami standardowych żarówek są urządzenia zużywające 80% mniej energii niż porównywalnej barwy i ilości światła w żarówce.

Przykładowo świetlówka o mocy 20W z powodzeniem zastąpi zwykłą żarówkę 100W. Ciekawostką jest, że wymiana 5 punktów świetlnych (tradycyjne żarówki
75 W) pozwala na ograniczenie wydatków za prąd o ok. 230 zł. w ciągu roku. Warto zastanowić się, w których miejscach zamontujemy żarówki energooszczędne. Istnieje opinia, że tego rodzaju świetlówki sprawdzają się tylko w tych pomieszczeniach, w którychi istnieje potrzeba stałego światła. Mianowicie są bardzo wrażliwe na częste zapalanie i podczas tej czynności zużywają więcej prądu.

Kolejnym pochłaniaczem prądu jest czajnik elektryczny. W zimie często proponujemy naszym klientom ciepły napój, a to z kolei wiąże się z częstym włączaniem urządzenia. Przeciętna jego moc to 1900-2100W, a gotowanie wody trwa ok. 3 minut. Pamiętajmy, aby nalewać mniej wody do czajnika, wówczas szybciej się zagotuje, a my zaoszczędzimy kolejne kilowaty.
Innym poborcami prądu są takie urządzenia jak: komputer i router. Przeciętny komputer PC wraz z monitorem pobiera ok.110 kWh, natomiast laptop 35kWh. Korzystniejsze jest w tym przypadku korzystanie z laptopa
aniżeli z komputera stacjonarnego.

Gdy często odchodzisz od komputera przełącz go w stan hibernacji. Po opuszczeniu gabinetów nie zapominaj o wyłączaniu wszystkich urządzeń z zasilania i stanu czuwania.

Opłaty za telefon

Miesięczne koszty związane z utrzymaniem telefonu stacjonarnego standardowych firm telekomunikacyjnych (bez opłat za połączenia) wahają się w granicach 25-50 zł, co daje rocznie wynik (300-600zł). Wiele osób nie wie, że może w łatwy i prosty sposób zainstalować telefon internetowy bez abonamentu miesięcznego. Dodatkowo ceny za rozmowy krajowe i zagraniczne są bardzo niskie,
a naliczanie jest sekundowe.

Internet

Obecnie wiele gabinetów posiada swoją stronę internetową wraz ze skrzynką e-mail, a z tym wiąże się konieczność posiadania stałego łącza internetowego. Jeżeli korzystasz z laptopa porozglądaj się za dobrymi promocjami w sieciach: Play, Orange, Plus. Nie musisz
podpisywać umowy na wysoki transfer, dzięki temu zapłacisz mniej, a korzystanie z internetu przy prędkości przesyłu 2Mb będzie dla ciebie całkowicie wystarczalne.

Woda

Zużycie wody w gabinecie niestety nie zależy tylko od nas. Istnieje jednak kilka sposobów na jej ograniczenie. Zawsze warto założyć wodomierze, gdyż częste -uśrednione opłaty ponosimy za nieszczelne rury oraz „sprytnych” sąsiadów, którzy wiedzą jak umyć się za darmo. Zwróc również uwagę na szczelność kurków kranowych, gdyż krople kapiące co sekundę zbierają się w ciągu godziny do 3,6 litra, a rocznie aż do 31 tys. litrów
W toalecie możesz zamontować regulowaną spłuczkę, która w zależności od potrzeb napełnia się mniejszą ilością wody. Inną możliwości jest stoper, dzięki któremu przepływ wody jest regulowany przez dłuższe lub krótsze
naciskanie przycisku. W kabinach prysznicowych możesz zainstalować odpowiednie baterie, które dzięki specjalnemu ciśnieniu czerpią niewielką ilość wody i w odpowiedni sposób ją rozpylają.

Ogrzewanie

Niezależnie od sezonu musimy zapewnić naszym klientom komfortową temperaturę otoczenia. W zimie ogrzewamy w lecie chłodzimy. Koszty ogrzewania zależą od systemu grzewczego (CO, piece, prąd lub gaz). Jeżeli korzystasz z miejskiego ogrzewania możesz przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą Ci na oszczędności:

– podczas wietrzenia zakręć zawory grzejników,
– nie zasłaniaj kaloryferów zasłonami i meblami
– sprawdź szczelność okien,
– obniż temperaturę na noc, a tuż przed przyjściem z pracy odkręć mocniej kaloryfer,
– możesz zamontować półki nad kaloryferami dzięki temu ciepłe powietrze będzie płynęło do środka gabinetu.

Ponadto zwróc uwagę na ściany otaczające Twój lokal, jeżeli nie należą do najgrubszych zastanów się nad dodatkowym ociepleniem od środka.
Własciciele gabinetów nie posiadających centralnego ogrzewania często zadają sobie pytanie, co wybrać: gaz czy prąd? Instalacja ogrzewania elektrycznego z pewnością jest łatwa i pomimo wyższych kosztów eksploatacji czasem stosowana. Przykładowo w gabinecie o powierzchni 75 mkw. o rocznym zapotrzebowaniu na ciepło ok. 100 kWh/m2 koszt ogrzewania wyniesie ok. 2500, a przy ogrzewaniu gazowym ok. 1100. Z kolei różnica w kosztach inwestycyjnych wynosi ok. 6000 zł. Zatem ogrzewanie gazowe zwróci się po ok. 3 latach.

Reasumując tak jak w słynnym powiedzeniu „Ziarnko do ziarnka i uzbiera się miarka” musimy szukać cząstkowych oszczędności w mediach, dzięki temu rocznie uzbieramy sporą kwotę, za którą być może zakupimy nowy fotel lub leżankę.