fbpx
22 Lipiec, 2019
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak zapewnić sobie sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Chcesz mieć asa w rękawie podczas następnej rozmowy kwalifikacyjnej? W takim razie umów się na spotkanie w dniu, w którym nie będzie innych kandydatów. Nowe badania pokazują, że twoje rezultaty mogą mieć więcej wspólnego z tym, ile osób przed tobą było przesłuchiwanych, niż z twoimi prawdziwymi kwalifikacjami.

Zjawisko to znane jest jako „wąska korekcja”, wyjaśnia Uri Simonsohn z Wharton School na University of Pennsylvania i Francesca Gino z Harvard Business School. Oznacza to, że ankieterzy mają tendencję do porównywania kandydatów do innych ludzi, których przesłuchują w ciągu tego dnia, zamiast zbadać, jak kandydat wypada na tle innych ubiegających się o pracę osób.

Skutki tego zawężenia w ocenie mogą być groźne dla osób poszukujących pracy na dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy.

Wywiady przeprowadzone wcześniej w ciągu jednego dnia miały negatywny wpływ na wywiady prowadzone później tego samego dnia. Gino i Simonsohn znaleźli na to dowód po analizie danych z 10 lat z ponad 9.000 rozmów o pracę w MBA. Jeśli ankieterzy już przyznali kilka wysokich wyników kandydatom na początku, byli bardziej skłonni oceniać niżej, tych z którymi rozmawiali później.

Badanie wykazało, że średni wynik dla osób ubiegających się o pracę, z którymi rozmowa kwalifikacyjna odbyła się na początku dnia wzrósł o 0,75%, natomiast wynik następnego kandydata spadł o około 0,075%. I choć spadek ten może wydawać się mały, jego wpływ jest znaczący. Aplikant musiałby zdobyć około 30 punktów więcej w teście GMAT lub mieć większe doświadczenie o 23 miesiące, w celu uzupełnienia tej różnicy. Wcześniejsze wyniki mają silny wpływ na oceny ankieterów.

Naukowcy uważają, że ankieterzy niechętnie przyznają zbyt wiele wysokich, lub zbyt wiele niskich ocen w ciągu jednego dnia, a to tworzy uprzedzenia wobec kandydatów, którzy są przesłuchiwani danego dnia, a są potencjalnie dobrymi aplikantami .

Simonsohn i Gino przyznali, że są w stanie udokumentować to zjawisko „wąskiej korekcji” nawet wśród doświadczonych ankieterów.

Źródło: LiveScience