fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia ADHD?

Australijscy naukowcy przeprowadzili ostatnio badania, które potwierdziły większą częstotliwość występowania ADHD u dzieci, które stosowały niewłaściwą dietę.

Coraz częściej spotykany zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi lub inaczej zespół hiperkinetyczny, nie doczekał się jeszcze niestety zdefiniowania jednoznacznych przyczyn swojego występowania.

Obecnie, najbardziej prawdopodobne hipotezy zakładają podłoże genetyczne, opóźnienie w dojrzewaniu układu nerwowego, nieprawidłowości w przebiegu ciąży i czynniki środowiskowe. Za jeden ze wspomnianych z czynników środowiskowych uważa się niezrównoważoną dietę z zaburzonymi proporcjami tłuszczów nasyconych i nienasyconych.

Analizy przeprowadzone w Telethon Institute for Child Health Research w Perth na 115 modych osobach wykazały, że w grupie dzieci przyjmujących zachodnie wzorce odżywiania. istnieje 2-krotnie większe ryzyko wystąpienia zespołu hiperkinetycznego.

Jak mówi prowadząca badania dr Oddy, kiedy przyglądaliśmy się specyficznym produktom, diagnoza ADHD wiązała się z dużą ilością dań na wynos, przetworzonym mięsem, mięsem czerwonym, tłustym nabiałem i słodyczami. Sugerujemy, że zachodni wzorzec dietetyczny może wskazywać, że u nastolatka rozwinął się nieoptymalny profil kwasów tłuszczowych, podczas gdy dieta z wyższą zawartością kwasów omega-3 sprzyja zdrowiu psychicznemu i optymalnemu działaniu mózgu. Może też być tak, że zachodni wzorzec menu nie zapewnia wystarczającej ilości wszystkich mikroelementów, których potrzebuje mózg, zwłaszcza dla poprawnego przebiegu procesów uwagi, lub że w grę wchodzą większe stężenia dodatków, np. smakowych i barwników, które wcześniej powiązano z nasileniem objawów ADHD. Niewykluczone również, że charakterystyczna dla nadpobudliwości impulsywność wpływa na gorsze wybory żywieniowe, skłaniając do spożycia szybko zaspokajającej głód przekąski.

Badacze podkreślają, że na tym etapie badań ciężko jest określić, czy to niewłaściwa dieta predysponuje do wystąpienia ADHD, czy właśnie zespół hiperkinetyczny jest powodem przyjęcia złych zwyczajów żywieniowych.

Źródło: Kopalnia Wiedzy