fbpx
10 Grudzień, 2019
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak znaleźć zatrudnienie w branży kosmetycznej

Nieważne czy właśnie wkroczyłeś na ścieżkę kariery, czy stąpasz po niej już od kilku lat dochodzisz do momentu, kiedy musisz szukać pracy. Jaki sposób wybrać, by znalezienie zatrudnienia przebiegało szybko i skutecznie? 

Decydując się na szukanie pracy w branży kosmetycznej warto kierować się doświadczeniem koleżanek z salonów kosmetycznych. Zapytać w jaki sposób one dostały posady w gabinetach. Czy w poszukiwaniach posiłkowały się znajomościami, własną samodzielnością czy w tej kwestii zaufały wyspecjalizowanym ośrodkom. 

Umiesz liczyć, licz na siebie

Zanim zadecydujesz jaki sposób jest najlepszy przeczytaj co na ten temat mówią badania. Otóż okazuje się, że 35 proc. respondentów Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń deklaruje, iż swoje obecną pracę znalazło dzięki samodzielnym poszukiwaniom. Bezpośredni kontakt z zakładem pracy to doskonała okazja, żeby zobaczyć jak salon funkcjonuje, jak się prezentuje i czy atmosfera w pracy jest odpowiednia. 

Aktywne i samodzielne poszukiwanie zatrudnienia daje możliwość bezpośredniej rozmowy z przełożonym jeszcze przed zasadniczą rozmową kwalifikacyjną. Poza tym już w momencie pozostawiania CV w gabinecie możesz rozpocząć budowanie swojego wizerunku specjalisty w oczach przyszłego pracodawcy. Zapytać o kluczowe rozwiązania, ofertę zabiegów, opowiedzieć swoje wrażenia po przekroczeniu progu salonu. Uprzejma rozmowa z właścicielem to dla niego znak, że nie masz problemów z komunikacją z potencjalnym klientem i oczywiście pozostałą częścią załogi. Okazuje się więc, że samodzielne szukanie pracy jest najskuteczniejszym z obecnie dostępnych.

Ogłaszam – pracownik poszukiwany

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2012 roku przez firmę Sedlak & Sedlak, 27 proc. respondentów o stażu pracy nieprzekraczającym 1 roku znalazło wykonywaną pracę w efekcie odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie.

Bardzo duża grupa pracowników branży kosmetycznej szuka ofert pracy na wyspecjalizowanych portalach. To dobra droga. Warto skorzystać z możliwości jakie daje internet i społeczność zgromadzona wokół wąskich dziedzin wiedzy. Zarejestrować się na kilku stronach internetowych oraz systematycznie korzystać z zakładki „praca”. Jeśli jest taka dostępna opcja, pozostawić własne CV w bazie portalu. 

Nie mniej korzyści może przynieść zalogowanie się na specjalistycznym forum. To podczas rozmów ekspertów, pasjonatów czy studentów kosmetologii dowiadujesz się najwięcej. Wykorzystaj swobodne dyskusje do podpytania o oferty pracy w okolicy. Uświadom sobie, że na forum spotykasz nie tylko inne kosmetyczki, ale i właścicieli gabinetów, którzy potencjalnie poszukują kogoś takiego jak ty. Zabłyśnij wiedzą na konkretny temat, pomóż w rozwiązaniu niektórych problemów koleżankom po fachu, a twoje szanse w oczach przyszłego pracodawcy znacznie wzrosną. Poza tym często na forum pojawia się osobny wątek dotyczący ofert pracy, bądź tam częstym gościem.

Znam kogoś, kto zna kogoś, kto szuka pracownika

23 proc. respondentów biorących udział w przytaczanym badaniu przyznało się, że znaleźli zatrudnienie z polecenia znajomych. I nie ma w tym nic osobliwego. Obecnie rynek pracy przesycony jest „specjalistami” z każdej dziedziny. Ile jednak doświadczenia czy wiedzy posiada przyszły pracownik trudno określić kierując się pierwszym wrażeniem. Dlatego wielu pracodawców woli rozesłać wici wśród swoich znajomych i poprosić ich o pomoc w zasileniu swojej załogi. Osoba z polecenia w jakiś sposób zazwyczaj bywa już prześwietlana przed pierwszą rozmową. Właściciel salonu ma okazję podpytać osobę rekomendującą o doświadczenie zawodowe, nabyte umiejętności, i co oczywiste, jakim jest po prostu człowiekiem.

Analogicznie w przypadku przyszłego pracownika. Jeśli właściciel gabinetu sam do ciebie zadzwoni i powoła się na informację od waszej wspólnej znajomej wiele zyskujesz. Możesz podpytać o warunki, zasady, oczekiwania przyszłego pracodawcy jeszcze zanim staniesz z nim oko w oko. Warto więc informować wszystkich o tym, że obecnie szukasz zatrudnienia. Każda sytuacja, spotkanie przy kawie, czy wspólny wieczór w pubie może okazać się wspaniałą okazją do usłyszenia o swojej przyszłej pracy.

Jak inaczej?

Pozostałe formy poszukiwania pracy są bardzo popularne, ale mało efektywne. Okazuje się, że wiara w Urząd Pracy czy pośrednictwo biura karier przyniosło korzyść zaledwie 3-5 proc. osobom poszukującym zatrudnienia. Nieliczni bezrobotni korzystają z opcji jaką są firmy doradztwa personalnego, a zdecydowana większość wzięła sprawę dosłownie w swoje ręce i założyła firmę.

Niezależnie od tego na jaką formę poszukiwania zatrudnienia w branży kosmetycznej się zdecydujesz trzymamy mocno kciuki za sukces poszukiwań. Niech znalezioną pracę w końcu nazwać będziesz mógł tą „wymarzoną”. Powodzenia!

Źródło: gazetaprawna.pl