fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
22 Październik, 2019
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jak zwiększyć trwałość wypełniaczy?

Wypełniacze kwasem hialuronowym są popularnym zabiegiem mającym na celu zmarszczek i bruzd na twarzy, jednak wczesna degradacja wypełniacza ogranicza długość trwania jego efektów.  Wyniki doświadczenia potwierdzają skuteczność prostej techniki przedłużania efektu wypełnienia, a mianowicie zastosowania wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego w połączeniu z toksyną botulinową, jak donosi January issue of Plastic and Reconstructive Surgery®, oficjalne czasopismo medyczne Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (ASP).

Według naukowców z Ondokuz Mayis University Faculty of Medicine w Turcji zablokowanie połączeń nerwowo-mięśniowych za pomocą toksyny botulinowej typu A (BoNT-A) może spowolnić degradację wypełniaczy poprzez zmniejszenie aktywności mięśni w leczonym obszarze skóry.

Iniekcje wypełniaczy to obecnie jeden z najpowszechniejszych minimalnie inwazyjnych procedur redukujących zmarszczki, ze względu na naturalność i wysoką kompatybilność tkankową zawartego w preparatach kwasu hialuronowego. Jednakże, wczesny rozkład kwasu hialuronowego ogranicza widoczny efekt wypełnienia. Długość działania wypełniającego  zależy nie tylko od właściwości preparatu wykorzystanego do zabiegu, ale również sił wywieranych na niego w skórze – w tym skurczu mięśni sąsiadujących.

Mając na celu zmniejszenie działania tych sił chirurdzy plastyczni stosują procedurę skojarzoną z BoNT-A, jednym z najbardziej znanych preparatów botox. Powoduje to w leczonym obszarze tymczasowy, trwający do kilku miesięcy paraliż mięśni. Według badań technika ta poprawia wyniki kliniczne wypełniaczy kwasem hialuronowym.

Zamiarem bardziej obiektywnego zobrazowania, Dr Küçüker wraz z współpracownikami zaprojektowali badania na królikach, którym wstrzyknięto niewielką ilość wypełniacza w skórę przed każdym uchem. Wybrano właśnie taką okolicę aplikacji, ponieważ odnosi się ona do obszaru czoła u człowieka, najpopularniejszego miejsca iniekcji kwasu hialuronowego.

Po jednej stronie zastosowano wyłącznie wypełniacz, natomiast z drugiej strony zaaplikowano ten sam preparat w połączeniu z botoksem, aby sparaliżować mięśnie w tym obszarze. Po trzech miesiącach przeprowadzono skany MRI w celu porównania ilości wypełniacza po obu stronach.

Skany potwierdziły hipotezę, że botoks zmniejsza degradację wstrzykniętego kwasu hialuronowego. Po okresie trzech miesięcy toksyna botulinowa spowolniła rozkład wypełniacza o 42%.

W tym samym czasie pozostała objętość kwasu hialuronowego była o 50% większa w miejscu gdzie zastosowano również botox, w porównaniu ze stroną aplikacji samego wypełniacza. Różnica była nie tylko widoczna, ale również możliwa do zmierzenia, wspierając doświadczenie kliniczne, które jednoznacznie wykazało, że wypełniacz w połączeniu z BoNT-A zapewnia znacznie trwalsze rezultaty u pacjentów.

Naukowcy wieżą, że ich badanie dostarcza obiektywnych dowodów popierających stosowanie tej procedury skojarzonej u pacjentów poddawanych zabiegom wypełniania zmarszczek.

Źródło: January issue of Plastic and Reconstructive Surgery®