fbpx
28 Maj, 2020
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jaki kolor we wnętrzu gabinetu kosmetycznego

Kolory odbieramy subiektywnie, dlatego też powinniśmy je dobierać zgodnie z naszymi upodobaniami, potrzebami i panującą modą. Nie należy jednak zapominać o psychologicznych i optycznych właściwościach barw.

Mając na uwadze właściwości, jakie posiadają barwy, zastosowanie określonego koloru w pomieszczeniu powinniśmy uzależniać od przeznaczenia tego pomieszczenia, jego funkcji, wielkości, a także panującego w nim natężenia światła.

Czasem kolor ma pobudzać, czasem uspokajać, a czasem mobilizować i sprzyjać koncentracji. Może również pobudzać apetyt. Przy pomocy koloru możemy modyfikować optycznie wnętrze, rozszerzać je, zwężać, podwyższać lub obniżać, a nawet wydzielać strefy poszczególnych czynności. Kolor ma bardzo istotny wpływ na naszą przestrzeń.

Należy pamiętać, że barwy we wnętrzu to nie tylko ściany, ale również podłoga, meble i inne dodatki: zasłony, tapicerka mebli.Wszystkie te elementy powinny tworzyć we wnętrzu spójną kolorystycznie całość.

Każdy kolor ma swoją naturę, co wykorzystywane jest od medycyny po architekturę. Dobierając barwy należy się kierować zasadami dotyczącymi łączenia koloru ze światłem. Światło ma bowiem decydujący wpływ na odbiór kolorów. Barwy jasne, pastelowe odbijają światło nadając wnętrzu wrażenie wielkości i przestronności. Dlatego też dobrze jest stosować je we wnętrzach mniejszych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zastosowanie barw ciemnych, to pomoże nam to uzyskać w takim wnętrzu wrażenie intymności. Ciemne, nasycone kolory pochłaniają więcej światła i przy gorszych warunkach oświetleniowych wydają się ciemniejsze. Dlatego też dobrze prezentują się w jasnych, nasłonecznionych wnętrzach, gdzie naturalne światło wydobywa ich naturę.

Powinniśmy przy tym wszystkim pamiętać, że kolory muszą się prezentować równie efektownie przy świetle naturalnym, jak i sztucznym. Dlatego kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy dobieraniu nasycenia stosowanych kolorów i kompozycji kolorystycznych jest usytuowanie wnętrza względem słońca.

W pokojach zwróconych na wschód i południe kolory powinny być bardziej intensywne, aby nie sprawiały wrażenia bardziej rozbielonych od tych stosowanych w pokojach północno- zachodnich. Pokoje wychodzące na północ, gdzie światło jest mniej intensywne, powinny być pomalowane w kolorach jasnych, pochodnych żółtego, rozświetlających wnętrze. Od strony południowej, gdzie światło jest obecne przez cały dzień swobodnie możemy zastosować ciemniejsze, nasycone barwy.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, iż inaczej zachowują się kolory we wnętrzach znajdujących się na wysokich kondygnacjach. Tam przestrzeń przed oknami jest widoczna aż po horyzont i niebieska poświata nieba bardzo mocno wpływa na odbiór kolorów w ciągu dnia.

Na odbiór koloru ma również wpływ rodzaj powierzchni, na której został on zastosowany. Na powierzchniach gładkich kolor będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego, a na chropowatych, fakturowych, ciemniejszego i mniej intensywnego. Z kolei kolor położony na powierzchni matowej wyda się cieplejszy, a na polerowanej zimny, odbijający inne kolory.

Jaki kolor wybrać do gabinetu kosmetycznego? Łatwo zauważyć, że barwy ciepłe, są doskonałe w poczekalni i recepcji, wprowadzają nastrój spokoju, kontaktu, nadają ludzkiej skórze atrakcyjny, przyjemny wygląd. Skojarzenie z ciepłem generuje pozytywne reakcje, wzmacniając poczucie bezpieczeństwa. Barwy zimne są na ogół obojętne, czasami, u niektórych osób, mogą wywoływać wrażenia negatywne i budzić uczucie nienaturalności. W gabinetach zastosowanie takich barw daje jednak wrażenie laboratoryjnej czystości i sprzyja skupieniu podczas wykonywanej pracy. Wskazane są delikatne odcienie fioletu, zieleni, błękitu. Należy unikać ostrych kontrastów kolorystycznych.

Jacek Niezgoda
ARTDESIGN architektura wnętrz
www.artdesign.pl