fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Marzec, 2020
Warszawa
7 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jaki komputer do gabinetu?

W każdym gabinecie, wcześniej czy później znajdzie się komputer. Bez niego nie istnieje możliwość efektywnego gospodarowania pracą, składania zamówień na produkty i przeglądania aktualnych ofert. Jednak planując zakup komputera jakiego dokonać wyboru? Notebooki są modne, jednak dla większości gabinetów i firm w dalszym ciągu optymalnym wyborem pozostają komputery stacjonarne. Tym bardziej że nie zajmują już one tyle co kiedyś miejsca.

Ofensywa notebooków jest faktem bezdyskusyjnym. Aż 45 proc. komputerów sprzedanych w Polsce w pierwszej połowie 2008 roku to urządzenia przenośne. Duża część z nich trafiła do domów na prywatny użytek, ale pozostałe zostały kupione przez firmy. Nie zawsze był to racjonalny wydatek.

Komputery stacjonarne są tańsze, więc za tę samą kwotę zamiast notebooka można kupić desktop o większej wydajności. Typowy laptop kosztuje jedną średnią krajową pensję. Dokładając niewiele, można kupić urządzenie stacjonarne o znacznie lepszych parametrach.

Ponadto, komputer stacjonarny można łatwiej zmodyfikować np. zwiększając ilość pamięci czy pojemność dysku. Ze względu na możliwość łatwej wymiany podzespołów desktop pozwala na dłuższe użytkowanie, bez konieczności wymiany na nową jednostkę. Dla gabinetu jest to spora oszczędność, ponieważ niewielkim wkładem finansowym można prawie dwukrotnie wydłużyć okres użytkownia sprzętu.

Koputery przenośne mogą okazać się niezastepione podczas podróży na konferencje i szkolenia, a także menagerów gabinetów, ale niekoniecznie muszą stanowić podstawowe wyposażenie w firmie, ponieważ w tej roli bardzo dobrze sprawdzają się komputery stacjonarne.

Podczas wyboru należy również zwrócić uwagę na komfort użytkowania. Podstawową zaletą notebooków jest możliwość łatwego transportu, ale taka konstrukcja wpływa na znaczne zmniejszenie wymiarów klawiatury i ekranu. Podczas intensywnego użytkowania powoduje to wiele niedogodności. Komputer stacjonarny można w zależności od potrzeb podłączyć do ergonomicznej klawiatury oraz dużego monitora. W przypadku komputera przenośnego również jest to możliwe, jednak nieopłacalne.

Współczesne komputery stacjonarne są poddawane miniaturyzacji i upodabniają się pod względem wielkości do notebooków przy zachowaniu wysokich parametrów technicznych.

Na rynku obecne są już komputery typu desktop ważące ok 2 kg i rozmiarach średniego formatu książki. Jednocześnie zapewniają one wszystkie funkcje komputera stacjonarnego i są na tyle małe, że bez problemu można pomieścić je w torbie na ramię.

Oczywiście najmniejszy komputer stacjonarny jest wiekszy od notebooka, ponieważ wymaga zewnętrznego monitora i klawiatury, jednak wykorzystując taki komputer jednocześnie w gabinecie i domu bez problemu można go przenieść w torbie i w domu podłączyć do prywatnego monitora oraz klawiatury.

źródło: Rzeczpospolita