fbpx
06 Sierpień, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jaki kosmetyk z kwasem hialuronowym wybrać?

Polscy badacze sugerują, że kremy nawilżające, a nie maści są lepszymi  nośnikami dla skórnego wchłaniania kwasu hialuronowego, jako, że zawierają więcej wody ich formuła jest bardziej stabilna.

Naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dzięki swoim testom poczynili znaczące kroki w kierunku odkrycia jaka forma kwasu hialuronowego stosowana miejscowo zapewni maksymalny efekt. Ich badania ostatecznie mogą pomóc zapewnić konsumentom satysfakcję i gwarancję bezpieczeństwa podczas aplikacji.

Kwas hialuronowy, związek naturalnie występujący w naszej skórze, stosowany jest w produktach do pielęgnacji skóry przede wszystkim jako składnik nawilżający  o wysokiej zdolności do wiązania i zatrzymywania wody i działaniu przeciwzapalnym.

Poprzez swoje badania zespół poszukiwał najstabilniejszej emulsji z pośród czterech postaci, kremów i maści opracowanych jako nośniki dla przezskórnego wchłaniania kwasu hialuronowego. W tym celu stabilność uzyskanych preparatów analizowano wieloma metodami rozpraszania  światła i dyfrakcji laserowej.

Wyniki dowodzą, że kremy nawilżające zawierające kwas hialuronowy są bardziej stabilne niż maści również zawierające ten składnik. W miękkiej maści z kwasem hialuronowym obserwowano zjawisko migracji cząsteczek, a flokulację w maści na bazie lanoliny, co świadczy o niestabilność tych produktów. Formuła kremów z dużą zawartością wody okazała się trwalsza, ze względu na silne właściwości higroskopijne kwasu hialuronowego. Ponadto obecność w fazie olejowej mniej hydrofobowej pochodnej kwasu tłuszczowego, takiej jak polioksyetylenowany eter stearylowy w porównaniu z kwasem stearynowym prawdopodobnie wpływa na stabilność emulsji, co również sugeruje większą skuteczność kremów od maści.

W podsumowaniu zespół badawczy dodaje, że identyfikacja zjawisk niestabilności znacznie skróciła się podczas wykorzystania do analizy metod optycznych takich jak wielokrotne rozpraszanie światła, dzięki czemu nawet niewielkie zmiany w stabilności emulsji wykryto bardzo wcześnie.

 

Badania te stanowią ważny pierwszy krok w kierunku dalszych poszukiwań bezpiecznej w aplikacji formy kwasu hialuronowego zapewniającej konsumentom widoczne, jak najlepsze efekty.