fbpx
07 Lipiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jakie są najlepsze metody na blizny?

Nnowoczesne metody likwidowania blizn, pozwalają na skuteczne ich korygowanie. Należy pamiętać, że blizny nie da się całkowicie usunąć.

Skuteczność zabiegów uwarunkowana jest takimi czynnikami jak: głębokość blizny, jej rozmiar oraz miejsce usytuowania rany. Istotny jest także czas, w jakim zostanie przeprowadzone leczenie (im blizna starsza, tym ulega większemu rozrastaniu).

Ważne! Bez względu na rodzaj terapii, proces usuwania blizn należy do procesów skomplikowanych i należy się do niego odpowiednio przygotować.

W zależności od rodzaju blizny, stosuje się zabiegi:

Laser

  • Laser biostymulujący (ma za zadanie pobudzić tkanki do odnowy). Emituje światło o długości fali 400 – 2000 nm. Wiązka światła dociera do komórki, tym samym pobudzając ją do zwiększenia przemiany materii i przyśpieszenia regeneracji nowej tkanki. Pobudzając fibroblasty (najliczniejsze komórki tkanki łącznej właściwej), przyśpiesza formowanie się włókien kolagenu. Przyśpiesza również mikrokrążenie, dzięki czemu skraca się czas gojenia ran i wchłaniania się obrzęków.
  • Dermabrazja laserowa z użyciem lasera CO2 (tzw. lifting laserowy). Zabieg daje najlepsze rezultaty w likwidowaniu blizn potrądzikowych na twarzy. Laser emituje światło podczerwone, które podgrzewa tkanki, następnie je przecina bądź powoduje ich odparowanie. W laserze CO2 komputer precyzyjnie dobiera wiązkę światła, tak by jedynie usunąć cienką warstwę skóry. Zazwyczaj do wygładzenia blizny wystarcza jeden zabieg.
  • Fotoodmładzanie system IPL (intensywne źródło światła). System IPL działa selektywnie na daną tkankę, wysyłając światło impulsowe (dzięki temu nie uszkadza tkanek sąsiednich). Metoda daje możliwości oddziaływania na szeroki zakres zmian, które chce się usunąć. Technika fotoodmładzania polega na wykorzystaniu różnych źródeł światła do termicznego uszkodzenia skóry, indukującego remodeling kolagenu z jednoczesnym oszczędzeniem naskórka.
  • Frakcjonowana fototermoliza z wykorzystaniem lasera FRAXEL (najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna metoda usuwania blizn potrądzikowych). Do terapii kwalifikują się wszystkie blizny zanikowe (wklęsłe).

Jednorazowo w trakcie zabiegu można poddać naświetlaniu 20 – 25% powierzchni chorej skóry. Aby uzyskać optymalne efekty należy wykonać 4 – 6 zabiegów w odstępnie jednego miesiąca.

Medycyna estetyczna

Obecnie gabinety estetyczne oferują kilka skutecznych metod likwidowania oraz zmniejszania widoczności blizn. Do najpopularniejszych zabiegów należy:

  • Mezoterapia – w miejsce blizny wstrzykuje się preparat na bazie kwasu hialuronowego. Służy to zwiększeniu napięcia oraz nawilżenia skóry, dzięki czemu szybciej następują procesy regeneracji. W mezoterapii stosuje się także osocze bogatopłytkowe, które wpływa na szybsze gojenie się ran.
  • Jonoforeza – w terapii wykorzystuje się ładunki elektryczne. Jony miedzi bądź wapnia przenikają do głębszych warstw skóry – rozgrzewają, regenerują oraz poprawiają krążenie. Innym rodzajem zabiegu jest sonoforeza, polegająca na leczeniu ultradźwiękami. Zabieg służy nawilżeniu i uelastycznieniu głębszych warstw skóry.

Chirurgia

Praktykowaną metodą usuwania blizn jest wykonywanie operacji oraz chirurgiczne likwidowanie przerostów. Po zabiegu należy nosić opatrunki uciskowe, mające na celu przyspieszyć proces regeneracji naskórka. Popularnym zabiegiem jest plastyka blizn, która polega na przeprowadzeniu operacji plastycznej. Ten rodzaj zabiegu polecany jest w przypadku powstania bliznowców.

SC Beauty Magazine