fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jakie są najlepsze metody na opadającą powiekę?

Opadnięcie powieki jest zwężeniem szpary powiekowej. Opadnięcie nie tylko stanowi defekt kosmetyczny, w wielu przypadkach przyczynia się także do rozwoju zaburzeń czynnościowych oraz niedowidzenia (efekt przesłonięcia źrenicy). W wyniku opadającej powieki może rozwinąć się m.in. astygmatyzm, różnowzroczność.

Problem opadającej powieki jest zazwyczaj wynikiem zachodzącego procesu starzenia się – skóra wiotczeje, staje się mniej elastyczna (utrata kolagenu) oraz zbytnio rozciągnięta. Z wiekiem tkanki mięśni stają się coraz bardziej słabsze i gorzej utrzymują skórę powiek, która w następstwie zaczyna opadać.

Ważne! Proces opadania powiek zaczyna się po 40 – tym roku życia, gdy organizm zaczyna tracić wapń (tracą go białka komórek mięśniowych).

Przyczyny opadania powiek

Jak podaje piśmiennictwo specjalistyczne – w około 10% przypadków ptoza jest cechą dziedziczną. Z reguły występuje jednostronnie (jedynie u 25% osób dotyczy obu powiek).
Wpływ na opadanie powiek ma:

 • starzenie się
 • spadek wagi
 • słabe mięśnie
 • stres
 • nieodpowiedni sposób pielęgnacji

Ważne! Opadające powieki można skutecznie leczyć. Istnieje wiele sposobów mniej bądź bardziej inwazyjnych.

Po pierwsze – pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja powiek ma niebagatelny wpływ na ich wygląd oraz kondycję – podstawą jest nawilżanie, które skutecznie opóźnia procesy starzenia. Należy pamiętać, by stosowany produkt (krem, żel) nie zawierał silikonów, ani nie uczulał. Kosmetyk należy nanosić zaczynając od wewnętrznego kącika, następnie kierując się na górną powiekę i na około z powrotem do wewnętrznego kącika.

Ważne! Krem dobrze jest delikatnie wklepywać, naciskając i rozluźniając opuszki palców.

Po drugie – ćwiczenia

Skuteczną nieinwazyjną metodą na poprawę kondycji opadających powiek są ćwiczenia.

Ważne! Ćwiczenia, aby przyniosły zamierzony skutek, muszą być wykonywane regularnie.

 • Ćwiczenie 1
  Stań przed lustrem i otwórz szeroko oczy, następnie weź szeroki oddech i następnie wydech. Rozluźnij się i zamknij oczy. Powtórz ćwiczenie kilka razy, pilnując, aby nie marszczyć czoła.
 • Ćwiczenie 2
  Stań rozluźniona. Postaraj się spojrzeć oczami jak najwyżej, nie marszcząc czoła i nie ruszając głową. Weź głęboki oddech i wydech. Zamknij oczy. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Po trzecie – zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem kosmetycznym. Polega na ostrzykiwaniu skóry substancjami o działaniu aktywnym. Poprzez proces ostrzykiwania preparaty te omijają barierę naskórka. Ich zadaniem jest pobudzanie przebudowy skóry, a także poprawa napięcia skóry (wzrost gęstości oraz jędrności).

Blepharoplastyka należy do inwazyjnych metod korekty opadającej powieki, pozwalającą poprawić (odmłodzić) wygląd spojrzenia.

Zabieg plastyki powiek najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, ambulatoryjnie. Procedura polega na wykonaniu cięcia w przebiegu naturalnych załamków powiek górnych – usuwany jest zbędny fragment skóry i nadmiar tłuszczu (czasem redukuje się także ilość uwypuklającego się tłuszczu oczodołowego). Blizna w takim przypadku umiejscowiona jest w fałdzie powiekowej (miejscu niewidocznym przy otwartych oczach).

Ważne! Efekty zabiegu utrzymują się przez wiele lat – właściwa pielęgnacja skóry twarzy, wystrzeganie się palenia papierosów dodatkowo wspomagają skuteczność leczenia.

Terapia laserowa z powodzeniem jest stosowana w niwelowaniu opadających powiek. Zastosowanie mają lasery IPL oraz laser E-light, łączący w sobie zastosowanie IPL z działaniem fal radiowych na skórę. Fale radiowe powodują w tkance efekt termiczny, który skutkuje obkurczeniem tkanek i poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych wpływa na poprawę lokalnej dystrybucji tlenu. Promieniowanie lasera działa zaś na stymulację fibroblastów (komórek tkanki łącznej) do wytwarzania nowych włókien kolagenowych.

SC Beauty Magazine