fbpx
02 Lipiec, 2020
Warszawa
25 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jakie są rodzaje cellulitu?

Problem cellulitu dotyczy niemal 85% kobiet. Skórna przypadłość określana także mianem lipodystrofii oraz pomarańczowej skórki, dotyka również mężczyzn – w tym przypadku jednak cellulit występuje o wiele rzadziej i jest mniej widoczny. Określa się to jako patologię towarzyszącą m.in. zaburzeniom wydzielania hormonów płciowych androgenów.

Główną predyspozycję tworzenia się cellulitu stanowią geny, jednakże do jego powstawania przyczynia także:

  • niewłaściwe funkcjonowanie układu krążenia,
  • zaburzenia hormonalne zachodzące w organizmie towarzyszące (m.in. pokwitaniu, ciąży, menopauzie),
  • brak ruchu,
  • doustna antykoncepcja,
  • złe nawyki żywieniowe (m.in. dieta bogata w tłuszcz, konserwanty),
  • nałogi (palenie, picie alkoholu),
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań.

Cellulit objawia się charakterystycznymi zmianami w ukształtowaniu skóry – tworzą się zgrubienia (skóra przypomina wyglądem pikowaną kołdrę), pod skórą wyczuwalne są niewielkie guzki (z czasem stają się bolesne). W miarę rozwoju przypadłości może pojawić się obrzęk, a także zaczerwienienie. Ponadto skóra traci elastyczność. Cellulit tworzy się najczęściej na:

  • udach,
  • pośladkach,
  • brzuchu.

Ważne! Cellulit nie jest uznawany za chorobę, a stan fizjologiczno – anatomiczny. Nie należy jednak uważać go jedynie za defekt kosmetyczny. W zaawansowanej postaci świadczy o zmianach chorobowych w organizmie, które nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Odmiany cellulitu:

Tłuszczowy – jest wynikiem gromadzenia się w organizmie kwasów tłuszczowych. Kumulują się one pod skórką, przybierając postać niewielkich grudek. Nie jest zbyt bolesny w dotyku.

Ważne! Cellulit tego typu pojawia się głównie na biodrach, udach oraz pośladkach.

Cellulit tłuszczowy dotyka przede wszystkim osoby borykające się z nadwagą. W celu pozbycia się przypadłości należy ograniczyć w diecie tłuszcze. Ponadto wskazany jest ruch.

Wodny – ten rodzaj cellulitu zazwyczaj dotyka osoby szczupłe. Jego tworzenie związane jest ze złym krążeniem krwi oraz limfy w tkance łącznej. Ponadto wpływ na powstawanie cellulitu wodnego ma zła gospodarka hormonalna i brak zrównoważonej diety (m.in. zbyt dużo soli, zbyt mało białka). Cellulitowi towarzyszy często uczucie opuchnięcia (zwłaszcza w ostatnich dniach przed menstruacją). Widoczne pod skórą grudki, przy dotyku mogą być lekko bolesne.

Ważne! Cellulit wodny tworzy się z reguły na udach, łydkach, a także okolicach kostek oraz na ramionach.

Chcąc pozbyć się cellulitu tego typu, należy do jadłospisu wprowadzić produkty bogate w antyutleniacze i witaminy (przede wszystkim witamina P). Wskazany jest ruch (m.in. pływanie, gimnastyka wodna). Należy zrezygnować ze sportów, które obciążają układ krążenia (m.in. bieganie, tenis).

Cyrkulacyjny – cellulit tego rodzaju tworzy się długo i jest trudny do zlikwidowania. Charakteryzuje się bolesnością. Tworzą go zbite oraz twarde grudki.

Ważne! Cellulit cyrkulacyjny powstaje zwłaszcza na udach i nad kolanami.

Cellulit tego rodzaju powstaje z zesztywniałych włókien kolagenowych, które otaczają tkankę tłuszczową. Twarde włókna uniemożliwiają prawidłowe ukrwienie oraz natlenienie komórek. Chcąc pozbyć się cellulitu należy do diety wprowadzić produkty bogate w cynk, świeże warzywa oraz owoce. Ograniczyć powinno się spożywanie produktów o wysokim wskaźniku glikemicznym.