fbpx
28 Maj, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jakie zabiegi medycyny estetycznej wybrać wiosną?

Pierwsze śpiewy ptaków, zieleniejąca się przyroda, coraz wyższe temperatury i poczucie świeżości na które czekaliśmy całą zimę. Wiosna jest w powietrzu. To dobry czas na podejmowanie decyzji, które odkładaliśmy przez dłuższy czas na lepszą okazję. Zwłaszcza, jeżeli mamy gdzieś w głowie przemyślenia na temat naszego wyglądu i ewentualnych działań mających na celu poprawę sytuacji. W końcu lato już blisko. To idealna pora na uporządkowanie spraw w tej kwestii. Także za pomocą osiągnięć medycyny estetycznej, która z pewnością ułatwi wiele aspektów. Który zabieg wybrać podczas wahań temperatury, jakie obserwujemy za oknem? Co przyda nam się przed wakacyjnym wylegiwaniem na plaży? A może to dobry czas na podjęcie decyzji, przed którymi długo się wzbranialiśmy? Postanowiliśmy przybliżyć wam zabiegi, które naszym zdaniem są warte uwagi w tym szczególnym czasie.

Depilacja laserowa

Przygotowania do wakacji warto zacząć od problemu nadmiernego owłosienia. Pod rozwagę należy w tym przypadku wziąć depilację laserową, która pozwoli nam pozbyć się tego utrudnienia w sposób długotrwały. Sam zabieg polega na wykorzystaniu specjalnego lasera, którego wiązka jest pochłaniana przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Odbiera ona energię przekazywaną przez laser po czym niszczona jest cała cebulka włosa wraz z jej korzeniami. Działanie to trzeba powtórzyć ze względu na różne fazy wzrostu włosków. Laser pozwala na usunięcie tylko włosków znajdujących się w aktywnej fazie wzrostu (anagenie). Fazy wzrostu zmieniają się regularnie co kilka tygodni, dlatego jedna wizyta nie wystarczy, aby całkowicie wydepilować założony obszar skóry.

Podczas decyzji o wyborze kliniki medycyny estetycznej, która ma przeprowadzić zabieg, warto dopytać o urządzenie wykorzystywane podczas depilacji. Ich wybór jest pokaźny, a ze względu na różnice w specyfikacji efekt może nie być zadowalający. Popularne lasery IPL czy rubinowe ze względu na inną długość fal mogą zapewnić znacznie słabszą penetrację skóry, a co za tym idzie mniejszą absorbcję melatoniny i słabszy bądź krótkotrwały rezultat. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest laser długo-impulsowy Nd:YAG (którego duża długość fal może jednak spowodować uszkodzenie głębszych naczyń krwionośnych) oraz laser operujący falą o długości 810nm, który gwarantuje najlepsze efekty i konieczność przeprowadzenia najmniejszej ilości zabiegów. Przykładem takiego urządzenia jest laser Chromatica Platinum XL charakteryzujący się bardzo niskim ryzykiem wystąpienia niepożądanych wyników oraz bólu podczas stosowania. Dodatkowo podczas całego zabiegu stosowany jest efekt chłodzenia powierzchni skóry do kilku stopni Celsjusza co zapewnia nam maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Osoby oczekujące trwałych i satysfakcjonujących efektów już po pierwszej wizycie będą zawiedzione. Dla stałego i zadowalającego rezultatu musimy zarezerwować czas na kilka wizyt w wybranej klinice, a z każdym kolejną ilość odrastających włosków będzie malała. Już pierwszy pobyt powinien pozwolić nam na ocenę, czy właściwie wybraliśmy. Ilość zabiegów różni się bowiem w zależności od jakości i typu urządzenia, którym dysponuje dany ośrodek, dlatego ważnym jest wybranie miejsca o odpowiedniej renomie i nowoczesnym sprzęcie. Warto na wstępie odrzucić najtańsze propozycje, korzystające często z przestarzałego lasera o słabej penetracji i gwarantującego krótkotrwały rezultat. Średni całkowity czas, jaki należy poświęcić na pozbycie się owłosienia w wybranej strefie naszego ciała, to 5-6 wizyt. Może pojawić się konieczność zabiegów przypominających, koniecznych do utrzymania właściwego efektu, lecz jest to rzadkością a efekt depilacji laserowej określany jest jako trwały.

Oczyszczenie twarzy

W tym okresie warto również zadbać o kondycję naszej skóry, zwłaszcza twarzy i okolic poprzez jej oczyszczenie i odpowiednie nawilżenie.

Pierwszym prezentowanym rodzajem zabiegu pomagającego oczyścić skórę zanieczyszczoną będzie jedna z metod peelingu medycznego, gwarantującego większą skuteczność oraz wykonywanego przez profesjonalistów, nazywana peelingiem kawitacyjnym. Polega on na wykorzystaniu dźwięków o niskiej częstotliwości, które wywołując wibracje tworzą fale mechaniczne usuwające zrogowaciałe komórki naskórka i złuszczające delikatnie skórę. Dochodzi do oczyszczenia porów z nadmiaru łoju i usunięcia bakterii i grzybów. I choć cały opis zabiegu brzmi dosyć skomplikowanie, jest on w pełni nieinwazyjny i może być wykonywany w każdym wieku do każdego rodzaju skóry. Zainteresowane powinny być szczególnie osoby walczące z trądzikiem, zaskórnikami i wągrami, gdzie kawitacja, jak również nazywany jest ten zabieg, może okazać się szczególnie skuteczna. Skóra po takim peelingu jest także gotowa do lepszego wchłonięcia preparatów, dlatego eksperci zalecają w tej sytuacji korzystanie uzupełniająco z zabiegów odżywiających i nawilżających, które dodatkowo poprawią kondycję naszej skóry. Wygładzona i delikatniejsza w dotyku budzi zadowolenie niemal natychmiast po wizycie w klinice, a sam zabieg nie powoduje żadnych podrażnień czy przebarwień. Wręcz przeciwnie, oprócz efektu w postaci oczyszczenia, pobudza on produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego oraz przyspiesza mikrokrążenie. Jedna wizyta, która powinna w zupełności wystarczyć przy typowym, jesiennym procesie naprawczym nie powinna przekroczyć 60 minut. W przypadku problematycznej cery do osiągnięcia pełnego rezultatu zalecane są oczywiście dodatkowe zabiegi.

 

Kolejną odmianą peelingu medycznego jest tzw. peeling węglowy z wykorzystaniem lasera. Polega on na pokryciu skóry warstwą specjalnej koloidalnej zawiesiny węgla. Drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności, zagłębienia oraz ujścia gruczołów łojowych i absorbują energię światła laserowego, dlatego też następnie na wybrany obszar kieruje się wiązkę laserową, która wykorzystując procesy związane z laseroterapią (fotoablacja oraz fototermoliza) doprowadza do usunięcia zewnętrznej warstwy naskórka wraz z jego niedoskonałościami oraz oczyszczenie i zwężenie ujść gruczołów skóry, ujednolicenie kolorytu i stymulację produkcji kolagenu. Podobnie jak w przypadku kawitacji zabieg ten jest szczególnie polecany w przypadku osób borykających się z problemem trądziku, przebarwień, szorstkiej cery, czy skóry z oznakami starzenia. Sam zabieg jest potocznie nazywany „Black Doll”, a jego efekt zależy także od sprzętu wykorzystywanego w klinice, której usługi nas interesują. W tej sytuacji warto dopytać, czy dana instytucja korzysta z nowoczesnych maszyn, takich jak laser Nd:Yag Q-Switch. Dzięki temu uzyskamy satysfakcjonujący rezultat, który uzupełniany rutynową profilaktyką i nawilżaniem utrzyma się na długi czas.

Karboksterapia

Co jednak ze skazami i niedoskonałościami na ciele? Tu z pomocą może przyjść Karboksyterapia, czyli nowość medycyny estetycznej, zyskująca coraz większą popularność. Wykorzystanie dwutlenku węgla, głównego elementu tej metody, jest doceniane przede wszystkim za szybki efekt, często widoczny już po pierwszej wizycie oraz stosunkowo niski koszt. Rozchodzący się po tkankach CO2 rozszerza naczynia krwionośne stymulując proces ich regeneracji. Doprowadza również do powstania niegroźnego stanu zapalnego co z kolei pobudza produkcję kolagenu i elastyny, tak potrzebnych w procesie usuwania rozstępów lub innych tego rodzaju niedoskonałości.

Sam zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej igły regulowanej ilości CO2, która rozchodzi się po zaplanowanym obszarze, co można z łatwością zaobserwować w czasie trwania procesu. Postrzegany jest raczej jako bezbolesny, gdyż jedynym dyskomfortem jaki możemy odczuć w trakcie zabiegu jest ukłucie igły oraz wrażenie „rozpychania się” gazu w naszym organizmie. Czas trwania jednego zabiegu zależy oczywiście od wielkości rozstępu, jednak nie powinien on przekroczyć kilkunastu minut. W przeciwieństwie do drobnego liftingu twarzy, czy innych podobnych zabiegów, do których także jest wykorzystywana karboksyterapia, całkowitego usunięcia większości niedoskonałości nie uda się niestety dokonać podczas jednej wizyty. Z pewnością konieczne będzie ich ponowienie, a osiągnięcie pełnego efektu powinno nastąpić już po kilku zabiegach.

SC Beauty Magazine