fbpx
06 Sierpień, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Japońskie kobiety żyją najdłużej

Pierwsze miejsce w światowych rankingach oczekiwanej długości życia należy do Japonek, poinformowało niedawno tamtejsze ministerstwo zdrowia. 

Skąd takie informacje? Z danych pochodzących z Japonii, Hongkongu oraz 48 innych krajów świata.

Kobiety urodzone w Japonii mają szansę dożyć 86,41 roku, wynika z rankingu z roku 2012. To powrót na czele czołówki, ponieważ w 2011 roku przeciętna długość życia w tym kraju spadła do 85,9 roku. Wszystkiemu winne było oczywiście tsunami, które pochłonęło wiele ofiar.

Dwa lata temu z powodu walki z żywiołem Japonki po raz pierwszy od 25 lat przesunęły się w rankingu na drugie miejsce, wówczas triumfowały mieszkanki Hongkongu. W roku 2012 główne konkurentki pań z Japonii  z długością życia 86,3 roku ponownie uplasowały się na drugiej pozycji, a za nimi znalazły się Hiszpanki, Francuzki oraz Szwajcarki.

Jaki jest japoński sekret na długowieczność? Zdrowa dieta, uboga w cukry i tłuszcze wsparta aktywnym trybem życia oraz sprawnie działającym systemem ubezpieczeń zdrowotnych. Ponadto, jak podkreśla ministerstwo zdrowia, które przygotowało międzynarodowy ranking – ogólnie panujący dobrobyt.

Jakie są wyniki panów z tej części świata? Równie obiecujące. Otóż w 2012 roku oczekiwana długość życia Japończyka wyniosła 79,94 roku. Oznacza to, że zwiększyła się o pół roku w stosunku do tej sprzed roku. Należy wiedzieć, że męski rekord w tej dziedzinie należy do Islandczyków, których oczekiwana średnia długość życia to 80,8 roku.

Źródło: PAP