fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jasna skóra = więcej zmarszczek

Na powstawanie zmarszczek wpływa wiele czynników. Z najnowszych badań amerykańskich naukowców dowiadujemy się nieco więcej, na temat związku koloru skóry, wieku i menopauzy z tą przykrą i nieuniknioną oznaką upływającego czasu.

Na łamach „Fertility and Sterility” opublikowano wyniki eksperymentów przeprowadzonych przy udziale 106 kobiet po 50 roku życia. Naukowcy z Uniwersytetu Yale dowiedli, że ciemnoskóre kobiety są mniej narażone na powstawanie zmarszczek.

Ciekawym odkryciem jest fakt, że ilość zmarszczek u badanych pań nie była związana z czasem, który upłynął u nich od przejścia menopauzy. Takie wyniki zdają się obalać powszechne przekonanie, że powstawanie zmarszczek jest związane głównie ze spadkiem poziomu żeńskich hormonów płciowych.

W przytaczanych badaniach sprawdzano również poziom elastyczności skóry u obu ras. Zarówno u pań z jasną skórą, jak i u czarnoskórych kobiet, zanotowano podobny spadek elastyczności skóry. W tym przypadku, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, zaobserwowano związek z czasem, który upłynął od przejścia menopauzy.

Elastyczność skóry może w dużym stopniu zależeć od struktur, które znajdują się głębiej. Możliwe jest, że struktury te są bardziej wrażliwe na zmiany poziomu estrogenu, podczas gdy zmarszczki na powierzchni skóry mogą być bardziej uzależnione od czynników zewnętrznych, takich jak uszkodzenia spowodowane działaniem słońca – tłumaczy autor badań dr Hugh S. Taylor

Źródło: PAP