fbpx
06 Sierpień, 2020
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jesteś piękna bo masz zdrowe zęby

Nie od wczoraj wiadomo, że piękne i lśniące zęby podkreślają atuty urody. Według francuskich naukowców już niebawem będzie możliwe wprowadzenie terapii, która przyspieszy proces samowyleczenia uzębienia.

Statystyki, statystyki, statystyki

Zacznijmy od tej gorszej strony – próchnicy. Wiceprezes NRL Agnieszka Ruchała-Tyszler alarmuje, że uzębienie Polaków jest w dramatycznym stanie. Jej zdaniem jednym z powodów tego stanu rzeczy jest fakt, że choć wszystkim dzieciom do 18. roku życia przysługują darmowe usługi stomatologiczne w ramach NFZ, to rodzicie o tym nie wiedzą.

Brak jest edukacji rodziców, nauczycieli oraz stosownego finansowania leczenia dzieci, które od pierwszego ząbka powinny być uczone, jak należy o zęby dbać. Widzimy ogromne braki w państwowym systemie opieki stomatologicznej i brak skutecznych działań w celu powstrzymania epidemii próchnicy w Polsce – podkreśla Ruchała-Tyszler.

Eksperci podkreślają, że próchnica jest groźną bakteryjną chorobą zakaźną. Można się nią zarazić m.in. podczas pocałunków, picia z tej samej butelki lub jedzenia tymi samymi sztućcami. Zarówno u dzieci jak i dorosłych, wśród najczęstszych powikłań w wyniku nieleczonej próchnicy występują choroby oczu, stawów, serca i nerek.

Lepsze jutro?

Według naukowców z francuskiego Instytutu Zdrowia i Poszukiwań Medycznych niebawem będzie możliwe stworzenie terapii, które zwielokrotnią zdolność naszego organizmu do „automatycznego” leczenia uzębienia.

Badacze z Państwowego Instytutu Zdrowia i Poszukiwań Medycznych ogłosili, że precyzyjnie zbadali mechanizm, który powoduje, iż ludzki organizm – dzięki komórkom macierzystym znajdującym się w miazdze zębów – sam próbuje leczyć uzębienie. 

Według rezultatów badań – opublikowanych w specjalistycznym piśmie „Stem Cells” – ważną rolę odgrywają w tym procesie dopamina i serotonina.

Francuscy naukowcy zapowiadają możliwość stworzenia terapii, które wzmocnią ten mechanizm. Dzięki temu nasze uzębienie stanie się bardziej solidne, a ludzki organizm będzie sam „naprawiał” uszkodzone zęby. Sugerują, że plombowanie zębów może stać się w przyszłości przeżytkiem.