fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
9 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jeszcze większa ochrona przed UV

Nowe badania wskazują, że pozyskiwana z roślin lignina ma potencjał jako składnik zwiększający działanie ochronne przed promieniowaniem UV w preparatach ochrony przeciwsłonecznej.

Badanie wskazuje, że materiał ten, będący również głównym produktem odpadowym przemysłu papierniczego, może stanowić naturalną alternatywę dla syntetycznych związków, które dominują w tej kategorii.

Obecnie najczęściej stosowanym składnikiem preparatów promieniochronnych jest dwutlenek tytanu w wielkości nano. Istnieją jednak obawy, że substancja może wykazywać potencjalną toksyczność i zdolność do wywoływania u niektórych osób alergii, co skłania do prac nad opracowaniem składników alternatywnych. Poszukuje się nowych, naturalnych związków, które mogły by zastąpić składniki toksyczne, czy alergizujące w kosmetykach do opalania, z naciskiem na ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Poszukiwanie naturalnych substancji zwiększających działanie ochronne przed UV

Do tej pory znanymi naturalnymi substancjami stanowiącymi alternatywę umożliwiającą zwiększenia działania ochronnego przed szkodliwym promieniowaniem UV okazały się być zielona kawa, soja i papaja, jednakże teraz szczególną uwagę zwrócono na ligninę.

Badania zostały wsparte przez American Chemical Society, a wnioski pokazujące jakiego rodzaju lignina najlepiej nadaje się jako dodatek do kosmetyków promieniochronnych zostały opublikowane w czasopiśmie ACS Sustainable Chemistry & Engineering.

Shiping Zhu, Xueqing Qiu i współpracownicy koncentrowali się laboratorium na pięciu rodzajach ligniny, w celu określenia, który z nich najbardziej zwiększy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) w połączeniu z filtrami.

Rodzaj ligniny, który wykazywał największą poprawę efektywności kremu z filtrem to organosolv. Naukowcy w swoim artykule donoszą, że  tylko 1% tego związku przyczynił się do podwojenia pierwotnego SPF kremu, zwiększając wartość współczynnika SPF 15 do 30.

Podobnie badacze przetestowali balsam zawierający 10% organosolvu, wykazując, że wyjściowe SPF 15 zwiększyło się do liczby sięgającej aż 92 wartość SPF.

Mimo, iż zespół naukowców twierdzi, że przeprowadzone musi zostać więcej badań w celu ustalenia zarówno bezpieczeństwa jak i skuteczności ligniny, dotychczasowe rezultaty okazały się być zachęcające i stanowią pierwszy krok w kierunku rozwoju kremów zawierających ten związek.

 

Źródło: ACS Sustainable Chemistry & Engineering