fbpx
07 Lipiec, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kiedy można wykonać zabieg na blizny po zagojeniu rany?

Blizna to naturalny sposób gojenia się skóry. Na ich wygląd (kształt, wielkość), wpływa indywidualna zdolność regeneracyjna organizmu, jak i występowanie zmian zapalnych w trakcie procesu gojenia się rany i powstawania następnie w tym miejscu blizny.

Blizny potrądzikowe, jak i te powstałe na sutek przebytych operacji, to następstwo nieodwracalnego uszkodzenia skóry. W bliźnie dochodzi do zaniku włókien kolagenowych i nowotworzenia naczyń krwionośnych.

Blizna – zasady postępowania

W terapii niezmiernie istotne jest odpowiednie zadbanie o bliznę – przez kilka miesięcy od jej powstania, dochodzi do przebudowywania kolagenu oraz zmienia się struktura blizny.

Leczenie uzależnione jest rodzajem oraz charakterem blizny, a także czasem, jaki upłynął od zagojenia się rany. Do roku czasu od zagojenia się rany nie należy poddawać się terapii chirurgicznej korekty blizny. W tym okresie stosuje się metody zachowawcze oraz małoinwazyjne, których celem jest przyśpieszenie procesu gojenia. Mowa tutaj o stosowaniu (m.in. maści, masaży, zastrzyków sterydowych, dermabrazji, lasera, dermabrazji).

Ważne! Blizny nie da się zupełnie usunąć, jedynie można zamienić jedną bliznę na drugą (lepszą pod względem estetycznym i funkcjonalnym).

Etapy:

  1. Gojenie się blizny – należy zadbać, aby proces gojenia przebiegał prawidłowo. Istotne jest zachowanie aseptyki, blizna musi być regularnie odkażana, a także sucha (nie wolno doprowadzić do jej nadkażenia. Nie wolno zrywać strupów, może bowiem dojść do powstania przebarwień).
  1. Zagojenie się blizny – ważne, aby nie powstała blizna przerostowa (wypukła). Istotne jest wykonywanie odpowiednich czynności, które nie dopuszczą do nieodwracalnych zmian:
  • Preparaty na blizny (odpowiednie medykamenty należy stosować przez około trzy miesiące. Mogą to być maści, plastry silikonowe).
  • Przy większych bliznach (m.in. po cesarskim cięciu) zalecana jest laseroterapia. Laser powinien mieć działanie biostymulujące. Chodzi o to, aby wspomagał prawidłowe gojenie się tkanek. Terapia laserem nie tylko wpływa na proces wspomagania gojenia blizny, ale także wpływa na jej blednięcie.
  • Zabiegi światłem LED, powinny odbywać się przez 10 – 15 minut dwa razy w tygodniu.

Ważne! Powyższe działania mają charakter profilaktyczny.

SC Beauty Magazine