fbpx
26 Luty, 2020
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Klimatyzacja w gabinecie – tak czy nie?

Wraz z nadejściem lata wielu z nas zastanawia się nad montażem klimatyzacji. Producenci urządzeń klimatyzujących zapewniają, że stały dopływ powietrza zapobiega duchocie i zapewnia komfort pracownikom i klientom. Czy warto zainwestować w systemy utrzymujące odpowiednią temperaturę powietrza?

W upalne dni nic tak nie działa na nas kojąco jak chłod wydobywający się z klimatyzowanych pomieszczeń. Upalne dni niestety bardzo doskwierają naszym klientom, z tego warto pomyśleć o montażu klimatyzacji.

Kilka słów o „klimie”

Większość z nas rozumie pojęcie klimatyzacji jako proces ochładzania pomieszczeń. Takie myślenie jest niestety błędne, gdyż klimatyzacja to czynność polegająca na cyrkulacji powietrza z jednoczesnym utrzymaniem jego odpowiedniej temperatury i wilgotności.
Z tego też względu może być z powodzeniem używana zarówno w lecie jak i w zimie.
Urządzenia klimatyzujące oczyszczają powietrze z: bakterii i wirusów, zarodników i grzybów pleśniowych, roztoczy, oprócz tego neutralizują uciążliwe zapachy. Niektóre urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są w jonizatory wydzielające jony ujemne, które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie.

Wady klimatyzacji

Tak jak większość urządzeń „klima” ma swoje plusy i minusy. Największym zagrożeniem jest możliwość powodowania przeziębień wywołanych gwałtowną zmianą temperatury. Klienci wysiadający z klimatyzowanego samochodu nie odczują tej różnicy tak jak osoby, które muszą dotrzeć do naszego gabinetu przez nagrzane chodniki miasta.
Ponadto zła eksploatacja urządzenia może być przyczyną bólu gardła, gorączki i przewlekłego kataru. Lekarze twierdzą, że zanieczyszczona klimatyzacja jest częstą przyczyną infekcji dróg oddechowych.
– W instalacjach mogą być brud, kurz, bakterie i grzyby. Jeśli nie są regularnie czyszczone, cząstki tych drobnoustrojów mogą przedostać się do powietrza, którym potem oddychają ludzie-informuje lek.med.Dorota Maziarka z Państwowego Zakładu Higieny.

Jeżeli w gabinecie jest klimatyzacja

Warto pamiętać, że za problemy zdrowotne odpowiedzialni są często użytkownicy, którzy po pierwsze serwują klientom szok termiczny, a także nie dbają o odpowiednie oczyszczanie urządzeń. Jeżeli nie chcemy, aby nasi klienci odwoływali wizyty na skutek przeziębienia warto pamiętać, aby różnica temperatur pomiędzy wnętrzem naszego gabinetu, a upalnym otoczeniem zewnętrznym, nie przekraczała 7 st.C.
W związku z utrzymaniem odpowiedniego klimatu w gabinecie nie powinno się ustawiać klimatyzacji na niskie temperatury, takie jak panują w bankach. Musimy pamiętać, że my jako pracownicy odmiennie odczuwamy temperaturę otoczenia. Klienci podczas zabiegu nie mogą być odczuwać chłodu.
Niezbędne jest również oczyszczanie klimatyzacji (minimum 3 razy do roku). w tym celu można zakupić odpowiednie preparaty dezynfekujące lub, jeżeli istnieje taka możliwość, wymienić filtr. Dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie (przynajmniej raz do roku) wyspecjalizowanej firmy (koszt ok. 200 zł), która dokona odgrzybiania i odkażania parwonika klimatyzacji oraz dodatkowo sprawdzi cały układ.

Ogólnie rzecz ujmując dobrze ustawiona i regularnie oczyszczana klimatyzacja jest sporym udogodnieniem zarówno dla pracowników jak i klientów. Ze względu na wysoką konkurencję na rynku urządzeń chłodzących większość z nas może pozwolić sobie na jej montaż. Pamiętajmy jedynie o jej prawidłowej eksploatacji.