fbpx
22 Lipiec, 2019
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

pracujcy_czy_na_utrzymaniu_wykres_1.jpg

Kobiety stawiają na pracę zawodową

{jathumbnail off}Założenie rodziny jest dla wielu kobiet czasem podejmowania ważnych życiowych decyzji. Jak pokazują najnowsze badania, panie są coraz mniej skłonne do rezygnowania z aktywności zawodowej na rzecz prowadzenia domu.

W 2009 roku zawarto w Polsce 250,8 tys. małżeństw – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Bezsprzecznie największą grupę (niemal 67%) stanowiły te związki, w których zarówno mąż jak i żona realizowali się zawodowo. Redakcja rynekpracy.plsprawdziła, jak często zdarzała się sytuacja, w której przynajmniej jeden z małżonków nie posiadał własnych źródeł utrzymania – korzystał z pomocy finansowej partnera lub też innych bliskich. Okazało się, że dotyczyło to niemal 1/5 nowożeńców (18%). Dla porównania odwrotna sytuacja miała miejsce tylko w 2% przypadków.

pracujcy_czy_na_utrzymaniu_wykres_1.jpg

Jak można prześledzić na poniższym wykresie, jeśli ktoś w małżeństwie pozostaje na utrzymaniu, to najczęściej jest to kobieta(niemal 69% wszystkich analizowanych przypadków). Rozwiązanie to wpisuje się w tradycyjny model rodziny, w którym mężczyzna zarabia pieniądze, a kobieta zajmuje się gospodarstwem. Na drugim miejscu znalazł się model: żona na utrzymaniu, mąż na utrzymaniu (14%). Z kolei w 12% przypadków to żona pracuje, a mąż nie posiada własnych źródeł dochodu.

pracujcy_czy_na_utrzymaniu_wykres_2.jpg

Źródło: rynekpracy.pl