fbpx
16 Listopad, 2019
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kobiety w Polsce są dobrze wykształcone, ale niedoceniane

Z badań przeprowadzonych ostatnio przez Światowe Forum Ekonomiczne WEF wynika, że chociaż zaczynamy już walczyć o równouprawnienie obu płci, to kobiety w Polsce nadal zostają daleko w tyle za paniami z innych państw.

W zestawieniu brano pod uwagę różnice w sytuacji kobiet i mężczyzn w 4 dziedzinach życia. W raporcie Global Gender Gap Index, opublikowanym na łamach BBC News, Polska zajmuje dopiero 43 miejsce. Wprawdzie od zeszłego roku awansowaliśmy o 7 pozycji, ale nadal zostajemy w tyle za takimi krajami jak Łotwa, Litwa i Słowenia.

Najgorzej sytuacja przedstawia się, jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość zarobków i możliwości awansu na wysokie stanowiska. Tutaj zajęliśmy dopiero 63 miejsce. Nieco lepiej wygląda kwestia równouprawnienia w życiu politycznym, bo udało nam się zdobyć 46 pozycję.

Dużo mniejsze różnice w prawach obu płci zaobserwowano w dziedzinie zdrowia – 41 pozycja oraz edukacji – 29 miejsce na 134 państw biorących udział w badaniach.

Najlepiej w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego wypadły Islandia, Norwegia, Finlandia i Szwecja.

Miejmy nadzieję, że już wkrótce kobiety w Polsce będą miały dużo większe szanse na osiągnięcie sukcesów zawodowych. Jako przedstawiciele mocno sfeminizowanej branży na pewno możemy nieco przyczynić się do przyspieszenia tego procesu.

Źródło: Money.pl