fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
28 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kofeina przed i po opalaniu

Kofeina w preparatach przed i po opalaniu może redukować uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV – donosi  Journal of Investigative Dermatology. Być może kofeina okaże się skuteczna w walce z nowotworami skóry.

Naukowcy użyli mysich keratynocytów, gdyż one są najbardziej narażone na zmiany wywołane promieniowaniem UV. W celu zbadania aktywności kofeiny badacze zaaplikowali 2 mikromole kofeiny na keratynocyty na 30 minut przed ekspozycją na UV, a następnie porównali do komórek nie poddanych jej działaniu. Po naświetlaniu okazało się, że apoptoza, czyli zaprogramowana śmierć komórki, zachodziła trzykrotnie częściej w próbach z kofeiną, aniżeli bez.

Naukowcy sądzą, że zgodnie z obserwowanym działaniem kofeiny u myszy, dochodzi do inhibicji kinazy checkpontowej ATR (Chk1), a to z kolei zwiększa śmierć komórki w sposób zależny od p53.

Ponadto badacze wykazali, że inhibicja ścieżki ATR-Chk1 przez kofeinę promuje selekcję pierwotnych ludzkich keratynocytów z uszkodzonym DNA bez względu na stan p53.

Te dane sugerują, że naskórna aplikacja kofeiny, w preparacie przeciwsłonecznym lub w kosmetyku po opalaniu, mogłaby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ludzkiej skóry.