fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kolejna nadzieja dla otyłych – tym razem skuteczna?

Powszechnie wiadomo, że osoby otyłe zazwyczaj stosują się do zaleceń lekarzy i dietetyków z pominięciem oczywiście „podjadania”. Wynalazek na miarę XXI wieku ma z tym skończyć raz na zawsze.

Mandometr, bo tak nazywa się urządzenie, będzie czymś w rodzaju informatora o ilości spożytego posiłku oraz o czasie spędzonym w ruchu. Jest to urządzenie wyposażone w specjalne oprogramowanie wagi, na której stawia się talerz z jedzeniem.

Wynalazkiem mogą pochwalić się szwedzcy naukowcy z Karolinska Institutet. Na początku do pamięci wagi wprowadzane są informacje na temat pożądanej szybkości zjadania posiłku ? ustala się je wcześniej indywidualnie u dietetyka. Dzięki temu podczas posiłku waga będzie mogła sprawdzić, czy posiłek z talerza we właściwym tempie. Jeżeli jest zjadany zbyt szybko, urządzenie zawiadomi o tym jedzącego za pomocą komunikatu głosowego.
Urządzenie zostało przetestowane w klinikach ze Stanów Zjednoczonych, Australii oraz Wielkiej Brytanii.
Naukowcy z Bristol Royal Hospital for Children University oraz z University of Bristol obserwowali ponad 106 otyłych pacjentow w wieku od 9 – 17 lat.
Dzieci podzielono na dwie grupy, pierwsza z nich otrzymała Mandometr, z kolei druga zalecenia dotyczące diety.
Po 12 miesiącach okazało się, że dzieci używające mandometru zjadały średnio o 11 % mniejsze posiłki niż na początku eksperymentu, podczas gdy w grupie nie używającej wagi dzieci jadły coraz więcej i więcej ? po roku ich posiłki były średnio o 4 % obfitsze.

Szwedzi wierzą, że że mandometr pomoże nie tylko otyłym dzieciom, ale także osobom cierpiącym na bulimię, które mają tendencję do chorobliwego objadania się.
Zdaniem głównego autora badań prof. Juliana Hamiltona-Shielda metoda ta wydaje się być obiecująca i może pomóc w walce z poważnym problemem, jakim jest bulimia i otyłość wśród dzieci.

Prof. Hamilton-Shield zaznacza, że na spożywanie posiłku powinniśmy poświęcać nie mniej niż 10 minut, najlepiej siedząc przy stole w towarzystwie, a nie przed ekranem telewizora.

– Jedzenie w samotności lub jednoczesne oglądanie telewizji sprawia, że jemy szybciej. Przez to często przegapiamy sygnał, mówiący nam, że jesteśmy już syci i czas przestać jeść – mówi badacz.