fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kolejna pigułka na otyłość

Według licznych danych statystycznych na świecie wzrasta liczba osób z ciężką nadwagą. Trudna walka osób otyłych z własnymi zachciankami na tłuste i kaloryczne jedzenie zmusza naukowców do opracowania nowoczesnej metody do walki z obżarstwem. Najnowsze badania, przeprowadzone jak na razie na szczurach, dowodzą, że jedna tabletka „cudownego specyfiku” może być w stanie podjąć skuteczną walkę z chorobą XXI wieku – otyłością.

Środkiem na wilczy apetyt okazała się molekuła zwaną N-acylofosfatydyloetanolaminą (NAPE). Gdy naukowcy podali gryzoniom jej dużą dawkę okazało się, że jedzą one znacznie mniej i tym samym szybciej tracą na wadze bez żadnych efektów ubocznych.

Gerald Shulman, biolog molekularny przy Yale Uniwersity, sądzi, że jeżeli kolejne badania na większych zwierzętach przyniosą zamierzone efekty, kolejną grupą badawczą będą stanowili ludzie.

Spożywanie przez rzesze ludz wysoce kalorycznego jedzenia: słodyczy, żywności typu fast-food wprawiła wielu naukowców w zakłopotanie motywując tym samym do większego zaangażowania w prace badawcze nad poznaniem procesu hamowania łaknienia.
Po spożyciu tłustych posiłków poziom kwasów tłuszczowych w spada, jednak ich ilość gwałtownie wzrasta po pojawieniu się uczucia głodu.
Odkrycie to zainspirowało naukowców do poszukiwania substancji, których poziom wzrasta we krwi po spożyciu tłustego jedzenia.

NAPE okazał się strzałem w dziesiątkę. Kwasy tłuszczowe zawarte w pożywieniu, zanim trafią do krwiobiegu, w jelitach ulegają konwertacji do NAPE. Dzięki temu zostaje pobudzony ośrodek w mózgu odpowiadający za uczucie sytości.

To wyjaśnia zjawisko, w którym iniekcje NAPE u szczurów i myszy spowodowały u nich spadek łaknienia. Zaobserwowano również, niewielkie rozleniwienie gryzoni po podaniu preparatu.
Po 5 dniach stosowania NAPE u zwierząt badania wykazały, że szczury zjadły o 30% mniej jedzenia i straciły 25% swojej wagi.
Zespół Shulmana dokładnie obserwował zwierzęta i nie zauważył jakichkolwiek efektów niepożądanych po stosowaniu A-acylfosfatydyloetanolaminy.
Naukowcy twierdzą, że obecne odkrycia stanowią klucz do walki z otyłością i możliwe, że w niedalekiej przyszłości będzie możliwe opracowanie tabletek zawierających NAPE.