fbpx
25 Maj, 2020
Warszawa
10 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kolejne argumenty za dokładną sterylizacją narzędzi

Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych IDSA donosi, że każdego roku z powodu zakażenia gronkowcem złocistym umiera coraz więcej ludzi. Duża część infekcji, to zakażenia nabyte w trakcie procedur medycznych.

Zabiegi mogące spowodować przerwanie ciągłości tkanek niosą duże ryzyko rozprzestrzeniania chorób wirusowych, bakteryjnych i zakażeń grzybami. Jednym z drobnoustrojów, na które powinni uważać wszyscy kosmetolodzy jest gronkowiec złocisty (S. aureus).

Naukowcy donoszą, że nosicielami tej bakterii, która w normalnych warunkach nie jest groźna dla organizmu, może już być nawet jedna trzecia naszej populacji. Do niebezpiecznego dla życia zakażenia może dojść, kiedy bytujący na skórze gronkowiec dostanie się do organizmu w wyniku przerwania ciągłości tkanek.

Szczególnie groźne są infekcje bakteriami odpornymi na działanie metycyliny (MRSA: Meticillin Resistant Staphylococcus Aureus). Pierwsze objawy infekcji to: wymioty, biegunka i spadek ciśnienia krwi. Później może dojść nawet do zapaści i śmierci.

Gronkowiec złocisty jest także sprawcą licznych zmian skórnych, z którymi na co dzień spotykamy się w swojej pracy. Odpowiada min. za: czyraki, ropnie, jęczmień, figówkę, liszaj, zanokcicę i pyodermię.

Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Zakaźnychw następnym numerze pisma Clinical Infectious Diseasesopublikuje nowe zalecenia dla pracowników opieki zdrowotnej. Członkowie stowarzyszenia mają nadzieje, że nowe wytyczne pozwolą ograniczyć lawinowo rosnąca liczbę zachorowań.

Źródło: Rynek Aptek