fbpx
17 Luty, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kolejne ograniczenia w testowaniu na zwierzętach

Temat testowania kosmetyków na zwierzętach, na szczęście powoli już odchodzi w zapomnienie. Ostatnio Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ogranicza wykorzystywanie żywych istot, również w przemyśle medycznym i farmaceutycznym.

Nowe prawo zmniejsza liczbę gatunków zwierząt, które mogą być używane do badań laboratoryjnych i znacznie zaostrza reguły przeprowadzania takich eksperymentów.

Według przyjętej dyrektywy, wszystkie kraje członkowskie powinny promować wprowadzanie alternatywnych metod testowania, a także minimalizować zadawany zwierzętom ból. Badania na zwierzętach można nadal przeprowadzać w projektach dotyczących chorób, testowania leków i ochrony gatunkowej. Pewne ograniczenia wprowadzone zostały w zakresie badań toksykologicznych i projektów edukacyjnych. Nie można już także prowadzić eksperymentów z udziałem goryli, szympansów i orangutanów.

Chociaż nowe regulacje zyskały sobie akceptację wielu środowisk min. medycznego i farmaceutycznego, to obrońcy praw zwierząt nadal nie są w pełni zadowoleni. Domagali się oni bowiem wprowadzenia całkowitego zakazu testowania na zwierzętach.

Źródło: PAP