fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kolejne sukcesy w przyspieszaniu gojenia ran

Wszystkim, którzy na bieżąco śledzą kosmetologiczne nowinki znane są na pewno próby leczenia rozległych ran, preparatami tworzonymi z wyhodowanych komórek skóry pacjenta. Lekarze poszli o krok dalej i skonstruowali urządzenie, które znacznie zwiększa efektywność takiej terapii.

Do łóżka pacjenta, który trafi na oddział szpitalny z powodu rozległych ran, np. pooparzeniowych, przymocowuje się specjalne urządzenie. Aparat wyposażony jest w laser, który dokładnie określa głębokość i kształt rany, a następnie natryskuje odpowiednią ilość fizjologicznego roztworu wzbogaconego wyhodowanymi wcześniej komórkami skóry.

Rewolucyjna metoda aplikacji pozwala znacznie przyspieszyć proces gojenia i zabezpieczyć ranę przed groźnymi zakażeniami. W eksperymentach prowadzonych przy udziale myszy, już po 2 tygodniach natryskiwania udawało się uzyskać całkowite wygojenie rany. Było to możliwe min. dzięki zastosowaniu komórek totipotencjalnych o wysokiej zdolności różnicowania.

Jeśli testy na świńskiej skórze przyniosą równie dobre efekty, naukowcy będą testować urządzenie na żołnierzach rannych podczas akcji wojskowych. W przyszłości planowane jest również leczenie tą metodą stopy cukrzycowej.

Źródło: ekoblogia.pl