fbpx
26 Luty, 2020
Warszawa
5 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Komisja Europejska kontroluje solaria

Przez ponad rok trwała kontrola ponad 500 solariów w dziesięciu krajach UE, w tym w Polsce, która ujawniła kilka alarmujących faktów.

Kampania kontrolna trwała od września 2008 do września 2009, ale dopiero teraz KE podsumowała jej wyniki. Przebadanie 500 łóżek opalających w 300 placówkach (głównie salony piękności i kluby sportowe) w Polsce i innych krajach UE, wykazało, że co siódme urządzenie przekracza normy emisji promieniowania ultrafioletowego (UV).

Ponadto okazało się, żeosoby korzystające z łóżek solaryjnych nie są odpowiednio informowane o ryzyku, jakie wiąże się ze zbyt długim narażeniem na promienie UV, a co gorsza w solariach nie przestrzega się zakazu opalania przez osoby niepełnoletnie.

W sprawie zabrało głos dwóch komisarzy
 – Martwi mnie wysoki odsetek łóżek opalających i punktów oferujących sztuczną opaleniznę, które łamią normy bezpieczeństwa. To ważny problem z punktu widzenia zdrowia, co czym świadczy fakt, że liczba przypadków raka skóry podwaja się co 15-20 lat – oświadczył komisarz ds. zdrowia i konsumentów John Dalli.

Tego typu kontrole są niestety niezbędne. W wielu solariach nie wymieniane są lampy i nie kontroluje się skóry klientów przed opalaniem. Najgorsze w tej kwestii są łóżka solaryjne na tzw. złotówki. Jedna złotówka równa się jednej minucie opalania, klient sam dobiera sobie ilość minut.