fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Komórka ? zło konieczne?

Każdy z nas do normalnego funkcjonowania gabinetu potrzebuje telefonu komórkowego. Raz na jakiś czas docierają do nas wzajemnie wykluczające się informacje o szkodliwości używania ?komórek?. Jak jest naprawdę?

Właśnie w tym tkwi problem ? nadal niewiadomo? Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła, największe jak dotąd badania wpływu telefonów komórkowych na nasz organizm. Wzięło w nich udział ok. 13 tysięcy użytkowników, tych jakże niezbędnych w dzisiejszym świecie urządzeń.

Na przestrzeni 10 lat kilkudziesięciu naukowców pod kierunkiem Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem (IARC) prowadziło pomiary, których wynik niestety nie jest jednoznaczny. Wprawdzie wyniki nie ujawniły związku między używaniem komórek a zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór mózgu, ale badacze zgodnie twierdzą, że takiego ryzyka nie mogą w 100% wykluczyć.

Wiele wątpliwości w opinii publicznej wzbudziła kwestia finansowania badań. Ze względu na ich skalę, koszty sięgnęły 20 milionów euro. 5 milionów z tej kwoty wyłożyli z własnej kieszeni operatorzy sieci komórkowych. Wielu specjalistów twierdzi, że taki sposób finansowania mógł wpłynąć na wiarygodność wyników.

Nadal nie wiemy jak telefony komórkowe wpływają na nasz organizm, jednak chyba nikt z nas nie potrafiłby sobie bez nich wyobrazić normalnego funkcjonowania zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. W tym wypadku, niezależnie od wyników pojawiających się raz na jakiś czas eksperymentów, rzeczywistość chyba nie pozostawia nam wyboru.

Źródło: Rynek Zdrowia