fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
28 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Komórki macierzyste szpiku nadzieją na leczenie schorzeń skóry

Komórki macierzyste otrzymywane ze szpiku kostnego stanowią nadzieję na leczenie choroby zwanej pęcherzowym oddzielaniem się naskórka (łac. epidermolysis bullosa). Cechą tej choroby jest występowanie rozległych i bardzo bolesnych pęcherzy wskutek nawet lekkich uszkodzeń mechanicznych takich jak zadrapania czy otarcia. Nawet codzienne czynności takie jak spożywanie posiłków czy ubieranie się mogą być tragiczne w skutkach. Dlatego dzieci cierpiące na tę chorobę są nazywane motylami, gdyż ich skóra jest tak wrażliwa jak skrzydła motyla.

Przypadłość ta jest chorobą, która rozpoczyna się już w momencie narodzin dziecka i niestety trwa do końca życia.

Wyróżnia się trzy główne postaci choroby, w zależności od tworzenia się pęcherza:

  • w obrębie naskórka (EB simplex)
  • w obrębie błony podstawnej (EB juncionalis)
  • w skórze właściwej (EB epidermolytica)

Choroba jest wywołana głównie mutacją w genie kodującym kolagen VII.
Na skórze pacjentów z EB,w wyniku chronicznego powstawania ran nierzadko dochodzi do rozwoju nowotworów płaskokomórkowych.

Głównym postępowaniem w trakcie trwania choroby było:

  • zmniejszenie bólu
  • usuwanie martwiczych tkanek
  • przyspieszanie gojenia
  • zapewnienie opieki psychologicznej pacjentom i ich rodzinom.

Jakub Tolar, doktor habilitowany na Uniwersytecie w Minnesocie, kierownik badań nad komórkami macierzystymi twierdzi, że nadzieją na wyleczenie pęcherzowego oddzielania się naskórka są komórki macierzyste. Mianowicie są one zdolne produkcji białek zewnątrzkomórkowego matrix, co przyczyniłoby się do wzmocnienia połączeń pomiędzy naskórkiem i skórą właściwą.

Naukowcy prowadzili badania na myszach, którym wszczepiono komórki macierzyste szpiku. Obserwowano, czy komórki te będą zdolne do produkcji kolagenu VII. Wyniki okazały się jak najbardziej obiecujące. Komórki macierzyste wpłynęły na osłabienie procesu chorobowego. Wędrowały do obszarów skóry objętych procesem chorobowym oraz wpływały na syntezę prawidłowego kolagenu VII.

Myszy leczone komórkami macierzystymi w porównaniu do pozostałych osobników przeżywały dłużej.

Naukowcy sugerują, że systematyczne iniekcje komórek macierzystych szpiku kostnego mogłyby przynieść znakomite rezultaty w leczeniu pęcherzowego oddzielania się naskórka u ludzi.